Faydalı Bilgiler Sağlık

Astım Atağı

Astım Atağı Belirtileri Nelerdir Nasıl Anlarız?

Astımı Ne Tetikler, Astıma Neler Neden Olabilir ?

Astımın Belirtisi Nedir?

Astımda, akciğerlerdeki hava yollarında kızarıklık, şişlik ve daralma olur; bu durum yineleyen solunumun şikayetinin oluşmasına yol açar.

*** Genellikle gece veya sabah kötüleşen, aşırı öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste daralma hissi.

***Spor sırasında kötüleşen, artan öksürük astım belirtileri.

***Polen, sigara dumanı, hayvan kokusu yada tüyü, hava koşullarında ki ani değişiklikler ya da belirli ilaçlar gibi tetikleyici faktörlerle ortaya çıkan astım belirtileri.

***Astım atakları yavaş yavaş kötüleşen ataklaklardan, hızla kötüleşen ataklara kadar değişebilir.

 

Astım atağının şiddeti hafife alınmamalıdır. Haf,f geçecek diye düşünülen bir atak ciddi bir atağa dönüşebilir ve hayati bir tehlike meydana getirebilir.

 

Astımı Tetikleyen, Atak Geçirmeye Neden Olabilecek Faktörlerden Bazıları Şunlardır

*Sigara dumanı

*Kedi, köpek gibi tüylü hayvanların derileri, tükürükleri ve idrarları

*Polenler

*Üst solunum yolu enfeksiyonları

*Sinizüt

*Stres

*Geniz akıntısı

*Reflü

bunlar sadece başlıca olan genelde görülenler. Buyrun biraz daha detaya inelim

Sigara dumanı astım atağı için büyük bir risk faktörüdür. Sigara içen kişilerde, yaşla birlikte akciğer fonksiyonları daha hızlı azalır, astım kontrolü kötüleşir, tedaviye cevap azalır ve astım şiddetlenir. Kendisi sigara içmeyen, ancak sigara dumanına maruz kalan astım hastalarının da sağlığı olumsuz etkilenir. Kedi, köpek gibi tüylü hayvanları yada hayvanların artıkları alerjik etki yaratabilir. Ayrıca, hayvan besleyen kişiler girdikleri ortamlarda da pasif taşıma yoluyla alerjik ortam yaratabilirler. Bir diğeri ise spor yapan kişilerde astım atağının artması gerçekleşebilir buna rağmen sporu bırakmamaları gerekir. Astımı dengeleyecek, kontrol altına almak isteyen hastalara da ısrarla spor tavsiye edilir.

Polen astımın en büyük tetikleyicilerinden birisidir. Hassas bireyler de polenler göz kaşınması ve burun akıntısına yol açan rinite neden olarak veya doğrudan alerjik etkisiyle astımı tetikler.

 

Astım atağı olan kişiler bütün bu bahsettiklerimize dikkat etmeli, önlemlerini almalı ve hekime gidip astım ilaçlarını kullanmaya başlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir