Doğal Tedaviler

Aşırı ve yoğun gelen adet kanamasına bitkisel çözüm

Fazla gelen adet kanamasına doğal çözümler

Aşırı gelen adet kanamaları:

Aşırı adet kanamaları (manoraji) olarak tanımlanır. Anormaldir ve uzun süren kanamalar ile kendini belli eder. Fazla sürmesi yani 1 hafta (7 gün) üzeri gelen kanamalar belirtileri arasındadır. En zorlu durumlarından bir ise 2-3 saat gibi aralıklarda tampon veya ped değişimleridir. Kanda yoğun pıhtılı oluşu ve alt karın bölgesinde sancı, baş ağrıları, bulantı, bitkinlik ve ruhsal değişimler olarak kişide belirtiler gösterir.

Uzun süren adet kanaması nedenleri

Adet kanamasının uzun sürmesi, aşırılı adet kanamaları, hormonlardaki dengesizlikler, rahimde oluşan kistler, düşük veya doğum kontrol hapı kullanımlarında yan etki olarak meydana gelebilir.

Kesilmeyen adet kanaması

Oluşan bu durumlarda aşırı kilolu olanlar, kan incelten ilaç kullananlar, genetik olarak oluşan kanama hastalıkları için riskli grupta olanlardır. Sonucunda ciddi demir eksikliği anemesi gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Aşırı adet kanaması nasıl durdurulur?

Yoğun adet kanamaları için evde kullanabileceğiniz doğal ve bitkisel bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz bunlar;

  • Aşırı adet kanamasına soğuk kompres

Buz, sıcak kan damarlarında daralma meydana getirerek kan akışını azaltacağı gibi aynı zamanda ağrıların giderilmesinde de faydalı olacaktır.

Uygulaması;

Buzları bir havlu içerisine koyarak 20 dakika kadar karnın alt kısmında tutun. Uzanın ve rahatlayın. Her 4 saatte bir yapılarak sorun giderilene kadar uygulanabilir.

  • Aşırı adet kanaması pekmez

Pekmez demir içeriği ile zengindir, kan hücresi üretmek ve adet dönemindeki kaybolan kan ihtiyacı için iyi yöntemler arasındadır.

1- Hazırlanışı ve uygulaması;

Ilık bir bardak süt içerisine 1-2 tatlı kaşığı kadar pekmez eklenere günde 1 sefer içerilir.

2- Hazırlanışı ve uygulaması;

Limon otu ile hazırlayacağınız 1 bardak çayın içerisine yarım yemek kaşığı pekmez katılarak sabah ve gece uyumadan önce içilir.

  • Aşırı adet kanaması elma sirkesi

Toksinlerden kurtulmak için elma sirkesi tonik etkisi yapar. Dönemde oluşan baş ağrıları, bitkinlik ve kramp gibi şikayetleri giderecektir.

Hazırlanışı;

1 bardak su içerisine 1-2 tatlı kaşığı kadar sirke atılarak karıştırılır. Günde 3 sefer adet boyunca içilmesi faydalıdır.

  • Yoğun adet kanaması kırmızı ahududu

Rahim kaslarını güçlendirme için tannin etkisini devreye sokar ve aynı zamanda karın ağrılarına kırmızı ahududu yaprakları iyi gelir.

Hazırlanışı;

1 yemek kaşığı kadar kurumuş ahududu yapraklarınıbir fincan sıcak su içine atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzülerek günde 3 sefer içilebilir. Hem adet süresince hem de adetten 7 gün önce kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Çok gelen adet kanaması için kırmızı biber

Hem kan akışı düzenlenmesinde hem de hormon dengesi kurulmasında faydalı olan kırmızı biber, aşırı kanamaları azaltır.

Hazırlanışı;

Yarım çay kaşığı kadar kırmızı toz biberi bir bardak ılık su içine atın ve tatlandırıcı olarak biraz bal takviyesi yapın. Adet süresince günde 2-3 sefer tüketilebilir.

  • Adet kanaması için kişniş tohumu

Rahim fonksiyonlarını geliştirme etkisi vardır. Kadınsal hormonların düzenlenmesi için faydalıdır.

Hazırlanışı;

2 bardak su içine 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu atın. Yarısına gelene kadar kaynatın. Süzüp bal takviyesi yapın ve adet süresince 2-3 sefer sıcak olarak için.

Not: Bu karışımlar doktor kontrolünde yapılabilir. Bilgilendirme amaçlı olup tedavi için kullanılmazlar.

Faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu