Hastalıklar

Arpacık – Hastalık

Arpacık – (GÖZ)

Arpacık; iltihaplanmadan meydana gelen göz çevresi cilt şekil bozukluğudur. Kirpik dibinde veya bu alandaki bezlerde fazladan yağ veya bakteri gibi sebeplerden ötürü tıkanarak iltihaplanmasından dolayı meydana gelir. Özel bir tedavi gerektirmeyen bu durum çoğu zaman zararsızdır.

Arpacık - Hastalık Hastalıklar
Arpacık, kandaki yağ oranından dolayı kendiliğinden olabileceği gibi ayrıca göz çevresi hijyeninin yetersizliğinden dolayı da ortaya çıkabilir.

Gözün görme yetisine karşı etkisi yoktur.

Arpacık kaç gün sürer?, Arpacık kaç günde geçer?

Ağrı ve acı duyulabilir genelde geçiş süreci 7 gün içerisindedir. Çocuklarda daha fazla görülen bu enfeksiyon hemen her yaş grubuna hitab eder. (Arpacık oluşum döneminde gözleri kirli el veya kirli temizleme malzemeleri (mendil vs.) ile ovalamamaya dikkat edin)

Nedenleri

Hijyenin arpacık oluşumuna katkısı büyüktür. Dikkat edilerek uygulanan temizlikler, arpacıkların meydana gelme olasılığını azaltır.

Apracık nedenlerine bakacak olursak;

 • Arpacık oluşumunda stafilokoksal bakteriler etkilidir. Burunda bulunan bu bakteriler zahmetsizce göze ulaşır. Genelde silinen burunun ardından gözün ovuşturulması ile arpacık oluşumu meydana gelebilir.
 • Yağ bezlerinde oluşabilen bir tıkanma enfeksiyona, enfeksiyon ise arpacığa neden olabilir. Kandaki yağ oranı yüksek olan kişilerin yağ bezlerinde tıkanma riski daha yüksetir.
 • Göz kapakları iltihabı şikayeti olanların, kapaklardaki bezlerinden dolayı bakteriler sık sık tıkanabilir ve gözde arpacık oluşma riski daha fazladır.
 • Minareller ve vitaminle bağışıklık siteminde koruma rolü üstlenir. Beslenmeden kaynaklı vitamin eksikliğinden zayıf düşen vücut, bakterilere karşı savunmasız kalabilir. Korunmak için A, C, ve E vitamini bakterilere karşı sistemi daha güçlü yapacaktır.
 • Makyaj arpacık nedenleri arasındadır. Bir başkasının makyaj malzemesi kullanmak veya makyajı silmeden uyumak hassas olan bölgenin iyice temizlenmemesi gözde arpacık olma nedenleri arasındadır.

Diğer sebepler

 • Fiziksel yatkınlığı ve ergenlik dönemleri,
 • Bahar alerjisi, gözde kullanılan kozmetik malzemeler,
 • Temizlik (gözün temizlenememesi),
 • Cilt hastalığı (akne rozasea-yağ bezlerinde),
 • Cilt hastalığı (seboreik dermatit) veya stres,
 • İlaçların neden olduğu bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Yağlı gıda tüketiminin fazlalılığı.

Öneriler

Sıksık tekrarlayan arpacık için göz temizliğinin yeteri kadar yapılmaması sonucu ortaya çıkar. Yılda bir kaç sefer tekrarlıyorsa göz temizliğine daha fazla önem verin. Kirli havlu veya kirli ellerle gözleri ovuşturmak bakteri riskinizi arttırır.

Tedavi sürecinde göz kapağı kıkırdağı bezlerinin enfeksiyon kapma riskini azaltabilirsiniz. Arpacık tekrarlaması bu sayede önlenebilir. Cildiye doktoruna giderek arpacık oluşumuna etki edebilecek alerji, göz hastalığı ve cilt rahatsızlığınız durumu hakkında muayene ile bilgi alabilirsiniz.

Göz kapağı arpacıklarının oluşturmasının ardından eller ile ovalamak veya tırnaklar ile kaşımak size daha fazla acı ve daha fazla şişlik oluşturabilir. Akan iltihapların temizlenmesinde kullanacağınız mendil vs. temizliğine önem vermeli hatta her seferde ayrı temizlik malzemeleri ile bastırmadan temizliğini yapmalısınız. Göz çevresi hassaslığından dolayı bilmediğiniz merhem, krem gibi ürünler kullanmayın mauyene olarak doktor tavsiyesi ile tedavi ürünleri alın.

Kaynak

 • dogahospital.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu