Tedaviler (Tıp)

Arı Soktu Canım Çok Yanıyor

EN TEHLİKELİ BÖCEK; ARILAR

 

Arı Sokmaları Ölümcül Olabilir, Arı Alerjisi Nedir?

 

Baharın gelmesiyle çiçekler açtı, doğa yeşile büründü, kuşlar döndü ve böcekler yeryüzüne çıktı. Bu aylarda en çok görülen vakalardan biri de böcek sokmalarıdır. En tehlikeli olanı ise arı sokmalarıdır. Arılar, iğneleri ile insanları sokabilen zar kanatlı böceklerdir. Arıların zehir keseleri vardır ve bazı kişilerde “venom” denilen arı zehirine karşı alerji gelişebilir.

 

Arı Sokmasının Belirtileri Nelerdir?

 

Bir kişiyi arı soktuğunda sadece soktuğu yerde geçici hafif ağrı, yanma, kaşıntı ve kızarıklıkla beraber şişlik olabilir. Bu normal bir reaksiyondur ve genellikle tedavisiz iyileşme olur.  Ancak arı alerjisi olan kişilerde arı sokması sonrasında tüm vücutta yaygın kızarıklık, vücutta arının soktuğu yerlerden uzak bölgelerde şişlik, nefes borusunda veya dilde şişliğe bağlı nefes alamama oluşabilir. Yanı sıra kusma, karın ağrısı, tansiyon düşmesi, sersemlik gibi bulgular görülür. Tüm bu belirtiler 30 dakika içinde görülür. Bu durumda alerjik şok tablosu gelişir; nefes darlığı, hırıltılı solunum,  çarpıntı, bayılma, karın ağrısı bulantı ve kusma, ishal, tüm vücutta kaşınma ve kızarıklıklar, yüzde ve dilde, deride şişlikler ortaya çıkabilir. En tehlikeli belirtiler ise boğazda dilde şişme, ses kısıklığı ve tansiyon düşmesidir. Bu belirtilerin bir veya birkaçı beraber bulunabilir. Bu durum genel bir alerjik tepkiye işaret eder ve ender de olsa ölümle sonuçlanabilir.

Yaşlı bireyler, kalp hastalığı ve hipertansiyonu olan hastalar, bazı tansiyon ve kalp ilaçlarını kullananlar, mastositoz hastaları gibi kişiler daha fazla risk altındadır ve alerjik şok reaksiyonları daha ağır görülür.

 

Arı Sokması Durumunda Neler Yapılır?

 

Arı sokması durumunda, arının iğnesinin zehir kesesini sıkmadan çıkarılması gerekir. O yüzden rn yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Arı alerjisi olan hastalara sürekli yanlarında taşımları ve ayrıca acil durumda bir merkeze gidene kadar kendi kendilerine kullanmaları için hazır adrenalin oto-enjektörünü ( epinefrin enjektörü (epi-fen) ) yanında bulundurmalıdır. Tehlikeli reaksiyonlarda hemen iğne yapılmalıdır. Arı alerjilerinden korunmak için arı aşısı yapan hastanelerde aşı tedavisi uygulanabilir. Arı alerjisi aşısı mutlaka hastanede uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu