Hastalıklar

Arı sokması

Arı sokması

Arı sokması; çoklu arının (birden fazla) iğnesini kişinin tenine sokmasıyla oluşan ve toksik belirtileri ile kendini belli eden bozukluk durumlarına arı sokması denir. Çoğu arı sokması zararsız olsa bile bazı kişilerde ciddi derecede bir rahatsızlığa dönüşebilir.

Nasıl olur?

Arı sokması
Arı sokması, alerjik kişilerde tehlikeli boyutlara ulaşabilecek etkiler bıraktığı gibi, ağrı, şişme ve kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Arı sokmaları, özellikle yutma esnasında oluşan ve fazla adette arının saldırısı olduğun bu durum ciddi sonuçlar hatta hayati tehlikelere bile yol açabileceğinden ası sokması durumlarında erken tıbbi müdahale yapılması önemlidir. Arıdan dolayı gelecek olan zehrin genel etkisini gidermek adına antihistaminikler ve dolaşımı uyaran ilaçlar ile solunumun rahatlamasına yardım edilmelidir.

Arı sokması belirtileri kısa sürelidir. Acı ile başlayan şişme, kızarık gibi genel gözle görülür durumlar hali alır. Tehlikeli olabilecek durumları ise; birden fazla arının sokması, nefes borusu çevresinden sokulmalar alerjik yapısı olan kişilerde daha tehlikeli olabilir.

Ne yapılmalı

Bu konuda yardım alınmalı veya kendinize müdahale edebilecek durumdaysanız bazı uygulamaları bölgeye hemen yapmalısınız. Panik yaşıyorsanız 112 aranarak acil müdahale hakkında tıbbi yardım alabilirsiniz.

Yapılabilecek müdahaleler ise;

Yardım

  • Sokulan bölge yıkanmalıdır,
  • Sokulduktan sonra iğne deri üzerinden görülüyorsa çıkarılır,
  • Soğuk (buz) uygulaması yapılır,
  • Ağız bölgesi sokmalarında, solunum güçlüğü yaşanıyorsa buz emmek faydalıdır,

Eğer ağız bölgesi veya soluk borusu bölgesine yakın yerlerden sokulduysa, arının soktuğu kişinin alerjik durumları mevcutsa 112 acil sağlık hizmetleri aranarak tıbbi yardım istenilmelidir.

Çoğu kişi arı sokmasına karşın soğuk metal parçaları (kaşık, çatal gibi) sokulan bölgeye değdirerek acının azalması sağlanabilir. Bunların yanında buzlu müdahale yapmak ağrıları azaltacağı gibi bölgenin şişmesini de engeller.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu