Doğal Tedaviler

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı, argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen bitki bazlı bir yağdır. Bu ağaç, Fas’ın güneybatı bölgesine özgüdür. Bilimsel olarak “Argania spinosa” olarak bilinen argan ağacı, dikenli dalları olan çok yıllık bir ağaçtır.

Argan Yağı, besin açısından zengin olması ve çevresel streslere karşı koruma sağlaması nedeniyle Fas’ta yerel halk tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hem antioksidan hem de antienflamatuar özellikler olan E vitamini, karotenoidler, polifenoller ve fitokimyasallarla doludur. Argan Yağının sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları üzerinde de olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Argan Yağı, fındıkların soğuk preslenmesiyle elde edilir. Yağ daha sonra ağartma amacıyla süzülür ve perakende satış için paketlenir. Argan Yağının soğuk preslenmiş versiyonu Extra Virgin Cold Pressed Argan Oil olarak bilinir ve yüzde 100’e kadar saf ve rafine edilmemiş olmalıdır.

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı, vücudu toksinlerden ve Alzheimer hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere kronik hastalıklardan koruyan hidroksitirosol adı verilen doğal bir antioksidan içerir. Aynı zamanda glikoz, lipid ve insülin seviyelerine karşı da savaşır. Argan Yağı, onu mükemmel bir nemlendirici ve temizleyici yapan E vitamini içerir. Ölü hücreleri ortadan kaldırarak ve yeni hücrelere temiz bir sayfa açarak yaşlanma belirtileriyle savaşır. Ayrıca dermatit, sedef hastalığı ve diğer cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Argan Yağı çoklu doymamış, yani az miktarda Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri içeriyor. Omega-9, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle cildi genç tutan doymamış bir yağ asididir. Gözenekleri tıkamadan cildinize kolayca nüfuz edebildiği için cilt bakım ürünlerinde de kullanılır.

Argan Yağını Kimler Kullanabilir?

Argan Yağı, hem erkeklerde hem de kadınlarda saç büyümesini iyileştirmek ve ayrıca alopesi, kafa derisi enfeksiyonları ve yaralanmanın neden olduğu saç dökülmesiyle mücadele etmek için kullanılabilir. Ayrıca saçın gücünü artıran E vitamini ile yüklüdür. Argan Yağı ayrıca kepek tedavisinde kullanılabilir ve saç şekillendirme aracı olarak kullanılabilir.

Argan Yağı yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve serbest radikallere karşı savaşabilen antioksidanlar içerir. Bu serbest radikaller, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve yaşlanmayla ilişkili diğer sorunlara neden olarak cilde zarar verir. Argan Yağı, kuru, yağlı ve hassas cilt tipleri dahil tüm cilt tiplerinde etkilidir. Ayrıca egzama, dermatit ve hassas ciltle ilişkili diğer sorunları tedavi etmek için kullanılır. Alerjiler veya düşük tüy kalitesi nedeniyle kuru veya çatlamış patilerini veya dirseklerini iyileştirmeye yardımcı olmak için hayvanlar üzerinde bile kullanılabilir. Argan Yağının içeriğinde bulunan vücut için çok sayıda faydası vardır. Bunlar şunları içerir:

Argan yağının eski zamanlardan beri saçlar için harika olduğu biliniyor ve bugün hala kullanılmaktadır. Argan yağı, avokado yağı ve hindistancevizi yağı da dahil olmak üzere ailedeki diğer yağlar ile birlikte saç bakımı için harikadır. Yağlar, çoğu şampuanın yaptığı gibi nemi uzaklaştırmak yerine kuru saçı nemlendirir. Saç derisini yumuşatır ve saçın daha yumuşak ve parlak olması için büyümeyi destekler. Ayrıca oluşumlarını yavaşlatarak kırık uçları önler. Daha kolay taranmasını ve daha kolay taranmasını sağlayarak saçın sağlığını iyileştirir.

Argan Yağı Faydaları Nelerdir? Doğal Tedaviler
argan yağı

Argan Yağı’nın kullanımlarından biri, Egzama, akne ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisi içindir. Kabuklanma ve/veya kızarıklığa neden olan bir cilt rahatsızlığınız varsa, Argan Yağı cildinizi nemlendirirken aynı zamanda iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir. Yağ, cildi sıkılaştırmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Ayrıca yaşlanan cildin esnekliğini artırır ve kırışıklık belirtilerini azaltır.

Argan Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Argan Yağının bir diğer kullanım alanı ise nemli saçlar yıkandıktan sonra kullanılacak olan elektriklenmeyi önleyici bir ürün olmasıdır. Argan Yağı, mükemmel yaşlanma karşıtı özelliklere sahip birçok vitamin benzeri bileşen içerir. Bunlar, saçın kabarmasını önlemeye yardımcı olabilecek çoklu doymamış yağ asitleri ve antioksidan bileşenler olarak bilinir. Argan ağaçlarından elde edilen yağlar ayrıca, yağı kabarma önleyici bir ürün olarak kullanım için ideal kılan 3 doğal nemlendirici madde içerir.

Argan Yağı, bazı kozmetik ürünlerin yanı sıra salata sosları, hamur işleri ve kekler gibi gıda ürünlerinde de kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Avrupa’daki çoğu eczanede ve süpermarkette satılmaktadır.

Argan Yağının saç bakımından cilt bakımına ve hatta yemek pişirmeye kadar birçok farklı kullanımı vardır. Kozmetik ve ilaç dâhil olmak üzere gıda dışı ürünler de vardır. Bir yağ olarak popüler olmasının temel nedenleri, birçok farklı amaç için kullanılabilmesi ve sektörde çok yüksek talep görmesidir. Geniş ürün yelpazesi ve ondan elde edilen tedaviler nedeniyle dünyada en çok aranan yağlardan biridir. Bunlara solüsyonlar, kremler, losyonlar, şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi doğal güzellik ürünleri ile merhem ve hap gibi tıbbi tedaviler dâhildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu