Faydalı Bilgiler

Araçlarda Farklı Ebatlarda Jant Ve Lastik Kullanımı

Araçlarda Farklı Ebatlarda Jant Ve Lastik Kullanımı

Araçlarda farklı ebatlarda lastik ve jant kullanımı bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Araçların üretimleri belirli bazı mühendislik hesapları ve uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Her bir parçanın kendi başına görevi ve diğer parçalar ile uyumlu çalışma prensibi ile üretilen araçlar,  birbirinden farklı yüzlerce parçanın bir araya getirilmesi ile bir bütün oluşturulması olarak düşünülebilir. Bu sebepledir ki piyasada satışı bulunan her aracın orijinal yedek parçası bulunmaktadır. Bu parçaların orijinal oluşu diğer parçalar ile uyumlu bir çalışma içinde ve uyum sağlayacağı şeklinde düşünülebilir. Farklı parçalar ile yapılan modifikasyon işlemleri araçların aerodinamik özelliklerinin değişmesine ve parçalar arasındaki uyumsuzluk ile genel anlamda bir hasar oluşumuna neden olabilir. Ayrıca bu modifikasyonlar araçların yol tutuşu ve savrulma gibi mühendislik hesaplamaları ile tezat oluşturabileceğinden dolayı trafik kazalarının yaşanmasına da yol açabilir.

Lastikler de araçların zemin ile tutunmasını sağlayan en önemli otomobil parçalarından birisidir. Kuşkusuz ki lastikler görevlerini sağlıklı ve olması gerektiği gibi yerine getirmezler ise araçların yol tutuşu azalır ve savrulmasının yolu açılabilir. Ayrıca fren mesafelerinin uzaması ile de kaza ile sonuçlanabilir. O yüzden lastik seçimleri de araçların üretildiği fabrika verilerine göre uygun olmalıdır. Fabrika üretim değerleri belirli bir standartta olan jantların çapları da bu aerodinamik hesaplamalar ile belirlenmiştir. Farklı ebatlarda jantların araçlarda kullanılması bu aerodinamiğin bozulması anlamına gelir. Bu şekilde trafiğe çıkması sakıncalı olan araçlar,  hem kullanıcılarına hem de trafikte seyreden diğer insanlara zarar verebilir.

Daha sağlıklı ve üretim verilerine uygun jant ve lastikler kullanılması kanun ile de zorunlu hale getirilmiş ve bu kanuna uymayanların cezai işlemlere tabi tutulmaları yasalaşmış durumdadır. Lastik ve jant seçimleri bu yolla denetim altında tutularak kazaların önemli oranlara da azaldığı gözlenmiştir. Sizler de mevsimsel olarak farklı kullanım amaçları olan lastikleri fabrika verilerine uygun şekillerde araçlarınızda kullanın. Hem size hem de çevrenizdekilere verdiğiniz değeri kanıtlayın. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu