Faydalı Bilgiler

Araç Sahiplerinin Korkulu Rüyası Kar ve Buzlardan Kurtulma Yolları

Araç Sahiplerinin Korkulu Rüyası Kar ve Buzlardan Kurtulma Yolları

 Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde buzlanmalar, karlanma problemleri araç sahiplerinin korkulu rüyası haline geldi. Son yıllarda kar yağışları ülkemizi aşırı şekilde etkilemekte, sürücüler araçlarının buzlanması sorunu ile karşı karşıya kalmışlardır. Karla kaplanmış arabalar, buz tutan camlar araç sahiplerinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Buzlu cam nasıl temizlenir konusunda etkili araştırmalar yapılmalıdır. Kar ve buzlanma problemlerimi temizlemek için son yıllarda buz kazıma aletleri ya da yassı plastik araçlara ihtiyaç bulunmaktadır.

Kış Aylarında Araçların Buzlu Kısımlarını Temizlemek

Temizleme işlemleri sırasında eldiven kullanılması etkili olmaktadır. Buz kazıma aletleri kullanılırken arabaya zarar vermemeye dikkat edilmektedir. Sıkı şekilde bastırmadan nazikçe ve etkili hareketlerle kazıma işlemleri gerçekleşmektedir. Kar püskürtme makinası kullanımı oldukça kolaydır. Araçların tavan kısımlarında bulunan kar ve buzlarda ise karlar ön tarafa doğru değil de yan taraflara doğru itilmektedir. Bu şekilde ön kısımda kar birikmesi engellenmektedir. Aracın camları buz tutmamış ise yola çıkma işlemi gerçekleşebilir.

Araç Sahiplerinin Korkulu Rüyası Kar ve Buzlardan Kurtulma Yolları

Doğal Yöntemlerle Kar ve Buzlardan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 Aşırı şekilde buzlama mevcut ise birkaç yöntemle küçük alanlarda ki buzların da giderilmesi gerekmektedir. Ilık su kullanımı buz ve karları temizlemek için yeterli durumdadır. Ilık su camlara döküldüğü zaman kalorifer çalıştırıldığı zaman ise buzlar hızla erimeye başlayacaktır. Yola çıkma zamanı daha da kısalacaktır.  Buz nasıl oluşur bilinerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Kullanılacak olan suyun sıcaklığı oldukça önemlidir. Kaynar su kullanımı ön ve yan camların çatlamasına neden olabilmektedir. Yapı marketlerde satılan buz spreyleri ise buzlanmadan kolayca kurtulmayı kısa sürede sağlamaktadır.

Araçların Buz Tutmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Antifriz ile buz çözerken hazır silecek suyunu doğrudan cama uygulamak da buzu kolay şekilde çözebilmektedir. Bir beze kolonya dökerek camı bu bezle silmek etkili olabilmektedir. Püskürtme işlemi yapılabilen araçlar ise bir kabın içine biraz sirke ve su koyarak etkili hale gelebilmektedir. Bu özel karışım buzlu alanların üzerine uygulanabilir. Buzlu cam nasıl temizlenir videoları araç sahiplerinin kurtarıcısı olmaktadır. Sirke kullanımı cama zarar verebilme özelliğine sahip olduğundan cam kısmına sahip alanlara doğrudan dikey şekilde kullanımı önerilmemektedir. Kış aylarında akşamdan aracı tuzla yıkayıp bırakmak en iyi olmaktadır. Sabah kalkıldığında silegeçleri çalıştırmamak aracı çizebilir.

Otomobillerin Çeşitli Alanlarında Bulunan Karların Temizliği

Tavanda ve kaporta kısmında bulunan karların alınması yeterli olacaktır. Kaporta ve tavan kısımlarında oluşan buzlanmalar araba çalıştığı anda kendiliğinden kolay şekilde çözülecektir. Sabah iş saatlerinde karşımıza çıkan kar ve buzlanma sorunları doğru yöntemler uygulanmaz ise temizlikleri ve yola çıkmak en az yarım saat aralıklarla sürmektedir. Kar temizleme aracı fiyatları malzemelere göre değişmektedir. Sirke ile buz çözme işlemi gerçekleşirken bir şişenin içerisine 1/3 oranında su ile 2/3 oranında sirke karıştırılması işlemlerin süresini kısaltabilmektedir.

Evde Hazırlanan Karışımlarla Karlı Yüzeylerden Kurtulmak

Şişe içlerinde hazırlanan karışımların ilk önce çalkalanması daha sonra camlarda bulunan buzun üzerine sıkılması önerilmektedir. Sirke kullanımı cam alanına zarar verebileceğinden cam alanından geriye kalan buzlu yüzeyler üzerine püskürtülme işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Araçların üzerinde bulunan karlı alanı temizleme çalışmaları boyaya zarar verebilir. Kar temizleme makinası ürünleri son yıllarda piyasaya çıkmıştır. Karın içinde kir partikülleri bulunabilir. Karosere sürtünme ise boyaya zarar verebilir. Bu durumdan kurtulmak için yola çıkmadan önce tüm karı temizleme işlemlerinin yerine oldukça ince bir katman bırakılması, yolda kendi kendine çözülmesini beklemek en iyi çözüm olacaktır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu