Faydalı Bilgiler

Ara Ara Daralma Ruh Daralması

Ara Ara Daralma Ruh Daralması

Genel olarak kişiler çeşitli sebeplerden dolayı sıkıntılı anlar yaşayabilmektedir. Bu bazen kişide irsi olup aileden gelen kalıtsal bir durumdur. Bazen de çevresel faktörler nedeni ile sıkılma, daralma durumları oluşabilmektedir. Genelde bu kişiler hayattan zevk alamazlar ve devamlı bir sıkılma hali içerisine bürünürler. Çevresindeki güzellikleri fark etmelerini engelleyen bir perde ile yaşamaktadırlar. Hal böyle olunca etrafındaki güzel olaylar görülmemekte bunun yerine ruh daralması yaşanmaktadır. Ara ara daralma durumundan kurtulmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu durumu kabullenmesi gerekmektedir.

Ara Ara Daralma Ruh Daralması

Ara Ara Daralma Durumu Ne Anlama Gelmektedir?

Ara Ara Daralma genel olarak sebepsiz olarak ruh sıkılması anlamına gelmektedir. Psikolojik buhran geçiren bu kişilerin ruh daralması geçirdiği tespit edilmektedir. Ruh daralması geçirmek oldukça sıkıntılı bir hal anlamına gelmektedir. Kişinin kalbinin kasvet ile kaplanması oldukça büyük sorunlara sebep olacaktır. Bu kişi toplumsal hayatta da oldukça başarısızdır. Çünkü kimse ile görüşmek istemez, işe gitmek istemez, derslerinde başarı gösteremez gibi birçok örnek verilebilmektedir. Ruhun karanlıklarda kalmasının hem çevresel etkenleri vardır hem de dini boyutu bulunmaktadır. Eğer bilimsel veriler ile bu sıkıntının nedeni bulunursa bu şekilde çözülebilir. Fakat bilimsel bir çare bulunamaz ise genel olarak ruh daralmasının nedenleri dini açıdan olabilmektedir.

Ruh Daralmasının Dini Boyutu

Dinimize göre ruh daralmasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunun için de Allah’a teslimiyet gerektiği belirtilmektedir. Dini anlamda daralma kalbin kasvet bağlaması anlamına gelir. Tasavvufa göre bu duruma kabz adı verilmektedir. Ruhen daralmanın sebepleri arasında dini açıdan zayıflık bulunmaktadır. Bu durum dine yönelme durumunda daimi olmaktan çıkacaktır. Ruhun rahatlaması, feraha ermesi için dini duyguların güçlendirilmesi gerekmektedir.

Neden Bunalım Durumları Yaşanır?

Kişilerin genel olarak içerisinde bulunduğu durumdan hoşnut olmaması durumunda ruhsal bunalım yaşadığı gözlenmektedir. Bunalımın nedenleri arasında başkasının hayatına özenme, bulunduğu hayatı sevmeme, içerisinde bulunduğu vaziyetten hoşnut olmama gibi durumlar görülmektedir. Aileden gelen bir durum olabilmekle beraber sonradan oluştuğu da gözlemlenmektedir. Ruhun sıkılmasının sebebi dini yönden eksiklik olabileceği gibi aynı zamanda ailevi problemlerden kaynaklı da olabilmektedir. Hal böyle olunca kişi devamlı mutsuz, umutsuz ve çevresine negatif elektrik veren kişi haline gelmektedir. Bazen bu durum anlık olabildiği gibi bazen de uzun süreli olabilmektedir. Bu durum depresyona doğru ilerlemektedir. Depresyonun çeşitli boyutları bulunmaktadır. Fakat bu boyutlar haricinde de aşamalar gözlemlenmektedir. Ruhun daralması hayattan zevk alamama durumunu da beraberinde getirmektedir.

Kişiler Ruh Daralmasından Nasıl Kurtulur?

Genel olarak bakıldığında kişilerin ruh daralmasının çözümü için kişinin kendisinde bulunan bu durumun varlığını kabul etmesi gerekmektedir. Aksi halde kişiler ruh daralmasının sebeplerini bulamaz ve bu durumdan hiçbir zaman kurtulamaz. Ayrıca Dua ederek ve Allah’a yakınlaşarak Kabz durumundan kurtulmak da en önemli tedavi yolu olarak gözlemlenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu