Doğal Tedaviler

Apseyi gidermek için ne iyi gelir?

Apseye ne iyi gelir?

Bazı bakteriler ve mikropların meydana getirerek oluşan iltihap ve şişlikler apseyi oluşturur. Gözle görülen veya görülemeyen bu iltihaplar, kızarıklık ve şişlikler deri altında meydana gelerek ucu kendini gösterir veya şiş olarak bölgede bulunur.

Oluşan bu iltihaplanmanın ağrı, ateş ve cilt renginde kırmızı şekilde kendini belli eder. Bir bölümü derinin hemen altında oluşurken, kalan bölümü biraz daha derine inerek doklarda bulunur.

Bunlar;

ateş gibi ve ilgisiz apse olarak anılır.

Apsenin tedavisi ve neden meydana geldiği konusunda bilgi için doktora başvurulmalıdır. Kişinin kendi yöntemlerini kullanarak apse için tedavisi yapması hatalıdır. Sebepsiz ve yankılı bir apse oluşumuna ise aşağıdaki yöntemler faydalı olacaktır.

Apse macunu

Apseye iyi gelen macun yapmak için gereken malzemeler;

 • 2 adet kuru soğan
 • kuru sabun (1 çay kaşığı rendelenmiş),
 • zeytinyağı (1 çay kaşığı),

Hazırlanışı

2 soğanı ateş üzerinde tutup pişirilir, kuru sabun ve zeytinyağı ile birlike soğanın kabukları soyularak dövülüp apse macunu yapılır.

Uygulama

Macunu apse üzerine temiz bir bez içerine koyarak 10 saat kadar bekletiniz. Kuruma işlemi tamamlanana kadar devam edilir.

Apseye ne iyi gelir? (Bitkiler)

 • Apse için lahana yaprağı

Tüm olarak lahana yaprağını haşlayın ve apse olan bölgeye sararak 10 saatte bir değiştirebilirsiniz.

 • Apse için soğan

Kabukları ile birlikte soğanı külde pişirin. Temiz bir bez ile apseli olan yere sarın. Bir süre sonra iltihap olgunlaşıp akacaktır.

 • Apseye iyi gelen incir

Yaş incir olmalıdır. Ortadan ikiye bölünerek apsenin üzerine konularak sarılır. İçeriki iltihabın toplanmasını sağlayacaktır. İrinin çıkmaya başlaması ile birlikte çok ağrı yoksa kenarlarından baskı yapılarak içerideki cerahat dışarı atılabilir. İşlem sonunda oksijenli su veya tendürdiyot yardımı ile bölgenin temizliği yapılarak gazlı bez yardımı ile yarayı sarın.

 • Apseye sarımsak iyi gelir mi?

İltihabı kurutmak için sarımsak kullanabilirsiniz. Bir diş sarımsağı ikiye bölerek iltihap olan yerin üzerine sararsanız kurumasını sağlayabilirsiniz.

Apse nasıl kurutulur?

Apseyi kurutmak veya gidermek için şu yöntemleri de deneyebilirsiniz.

 1. Kuru inciri açın ve apseli yere sarıp 8 ile 10 saatte bir değiştirin.
 2. Lokumu ezerek apseli yere sarın aynı şekilde 8-10 saatte bir değiştirin.

Karışım 1;

Karışım için gereken malzemeler:

 • Balmumu 50 gram
 • Siyah çam sakızı 50 gram

Bir kap içerisinde kaynayan suya iki malzemeyi atarak tutkal gibi eritildikten sonra apse olan yere sarılarak iltihap boşalana dek devam edilir.

Karışım 2;

 • Altın otu,
 • Kırk kilit otu,
 • Sinirli yaprak

Bu malzemeler kaynatılarak lapa yapılır ve apseli kısma sarılarak 8-10 saat bekletilir. İçerideki sıvı boşanana kadar bu işlem devam etmelidir.

Uyarılar

Apse olan bölgede tam olgunlaşma meydana gelmediyse, bir cisim aracılığı ile müdahale etmek veya sıkmak zararlıdır. Tam olarak olgunlaşması beklenmelidir. Çıbanın sarı ucu tamamen olgunlaşıp yukarıya çıktığından yukarıdaki yöntemlerden birini uygulayarak irinden kurtulabilirsiniz.

Apse için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu