Hastalıklar

Apse

Apse nedir?

Apse, bir hastalık olarak tanımlanabİlir ve tedavi ile giderilebilir. Vücudun içerisine aldığı yabancı organizmalar sonucunda meydana gelen irin/iltihap şeklinde hücrelerin meydana getirdiği şekle apse denir.

Apsenin varlığı gözle görülebileceği gibi deri altında saklanmış şekilde de olabilir. Apseyi dokunarak hissetmek ve ağrısından anlamak mümkün olabilmektedir. İlerleyen zaman sonunda deri dışarısına taşan kızarma ve iltihaplanma ile kendini belli eder. Şişlik ve ağrılar meydana getirir. İçeriğinde biriken irinler apsenin boyutunu belirler kendiliğinden veya desteklenerek patlatılarak dışarı atıabilir. İltihapları dışarı çıkarılması apsenin yayılmasına neden olabilir. İyileşme sürecini beklemek doğru olacaktır.

Apsenin kurumasını sağlamak için antibiyotik veya oluşan bölgede kan akışı hızlandırılması yapılabilir. Bölgenin sıcak tutulması önemlidir. Patlayan apse bölgesinin kuru tutulması yayılmasını önlemek adına önemlidir.

Tanım olarak apse

Apse
Apse kısa açıklaması: Bir bölgede irin/iltihap birikmesidir. Vücudun içine aldığı bakteri enfeksiyonların karşı verdiği bir tepkidir.

Apse kısa açıklaması: Bir bölgede irin/iltihap birikmesidir. Vücudun içine aldığı bakteri enfeksiyonların karşı verdiği bir tepkidir. (Latince kökenli abscessus, ayrılmak, bırakıp gitmek sözcüğünden gelir.)

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Dokular veya organlar üzerinde meydana gelen apse, ağrılar, kızarma veya bir bölgede şişlik olabileceği gibi hem gizli hem de ucu beyaz veya kırmızı olarak şekil bozukluğu yaratarak kendini belli eder. Apsenin dışarı çıkması genelde kendiliğinden akışı ile gerçekleşir.

Eğer apse dışarı çıkamıyor ve büyümesi ile dayanılmaz ağrılar meydana getiyorsa ilaç tedavisi uygulanır. Uygulanan tedaviler sonuçsuz kaldığında çözüm ameliyat ile biriken irinin dışarı atılması ile gerçekleştirilir.

Apse kelimesi halk dilinde abse olarak da bilinir. İki türü bulunur.

Apse türleri

Apse soğuk apse ve sıcak apse olarak iki türe sahiptir.

  • Sıcak apse: Yangılı bir dönem geçirmeye sebep olur. Toplanan irin/iltihap bölgesinda kızarıklar ve şişlikler oluşur. Dokunuldığunda sancı yapar. Biriken irin bölgesinin çevresi sert, orta kısmı yumuşak ve hareket eder.
  • Soğuk apse: Kemik eklem veya lenf bezlerinde tüberküloz basilinden meydana gelen türe soğuk apse denir. Derinin altında kendini göstermeye, ağrı meydana getirmeyen şişlik olarak görülür. Zamanla ortası yumuşar ve deride morluk oluşarak kendiliğinden patlar ve akar.

Apsenin tedavisi

Apsenin çözümü; biriken irinlerin dışarı atılması ile sonuçlanır. Kurutmak adına ilaçlar tavsiye edilebilir veya son çare olarak ameliyat ile biriken sıvı dışarıya alınır.

Apse için faydalı bağlantılar

Kaynaklar

  1. apse.gen.tr
  2. tr.wikipedia.org/wiki/Apse

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu