Hastalıklar

Apse neden olur?

Apse neden olur, nasıl ve hangi bölgelerde oluşur?

Apse neden olur? Kişinin bölge seçme şansı olmadan çeşitli alanlarda mikropların oluşturduğu ağrılı ve şişlik olarak kendini gösteren apseler, bölgelere göre şekil değiştirerek olur ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Diş apsesi neden olur?

İrinli iltihapların birikimi olarak bilinir ve dişin dip bölgesindeki damaktan veya diş eti ile diş arasından çıkar. Sıvı bir madde halinde olan bu apseler ağızda biriken bakterilerden dolayı olduğu gibi, çürük dişler, diş yaralanması, diş tedavisi sonrası ve ağız bakımının ihmali sonrasında meydana gelir.

20’lik diş apsesi neden olur?

Tehlikeli apselerden biridir ve heme doktora gidilerek müdahale gerektirir. Diş bakımsızlıkları ile ağız bakımının ihmalinden kaynaklandığı gibi dişin çeşitli nedenlerden dolayı enfeksiyon kapması sonucu olur. Ağızda biriken bakterilerin giderilmesi adına yapılmayan temizlikler ile bakterilerin kimyasal maddeleri salgılamasının ardından çürüme veya iltihaplanmalar oluşur.

Çocuklarda diş apsesi neden olur?

Çocukluk dönemlerindeki diş apseleri tehlikelidir. Gelişim evresindeki kemik yapılarına etki eden iltihaplar için dotora gidilmelidir. Apsenin oluşumu ise en sık dişlerdeki çürümelerin yol açtığı enfeksiyonlardır.

Kalçada apse neden olur?

Kalçalarda oluşan apselerin en fazla görülme nedeni enfeksiyonlardır ve bununla beraber hijyenden gelmektedir. Örneğin; bir iğne vurdurma sonucu kişiye göre iltihaplanmaya neden olabilir. Kişinin vücut yapısına göre yağ birikimleri ve enfeksiyonun neden olduğu apse meydana getirebilmektedir.

Meme apsesi neden olur?

Cildin altındaki yumuşak dokuda veya süt kanalında irin dolu olarak bir kist şeklinde oluşur ve nadir oluşan bir bakteriyel enfeksiyondur. Erken tedavi ile durum ilerlemeden önlenir ve doktor müdahalesi ile irin boşaltılmalıdır. Doktor kontrolü olmadan patlatılmamalıdır. Dokunularak hissedilebilir.

Diş eti apsesi neden olur?

Diş eti apsesinin oluşumunun nedeni dişlerdeki sorunlardır. Dişlerde meydana gelen problemlerden dolayı bu apseler oluşur ve çözümü diş sorunlarını ortadan kaldırmaktır.

Ağız apsesi neden olur?

Çoklu nedenler sıralabilen bu apse için stres bile etkilidir. Dudak veya dilin istemsiz ısırılması, diş bakımsızlığı, ağız içi tahrişler gibi birçok neden sıralanabilir.

Boğaz apsesi neden olur?

Boğazda oluşan iltihap veya sonrasında dışarıya yayılan bu iltihabın bademcikten dışarıya çıkarak çevredeki dokulara zarar vermesi ile apse oluşur.

Makatta apse neden olur?

Makatta apse oluşumu, kıl ve ter bezi tıkanmasından, makattaki çatlak iltihaplanmasından, şeker hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalığı, krem, fitil ve merhem kullanımından dolayı makatta apse olabilmektedir.

Anal apse neden olur?

Makat salgı bezindeki iltihaplardan oluşarak yayılır. Dışkı sırasındaki ağrı ile başlayan kızarıklık ve sonradan şişlik oluşur. Şiddetli ishal bile anal apse oluşmasına bir nededir.

Beyinde apse neden olur?

Beyne yakın olan bir diş iltihaplanması kan ile birlikte beyinde apse oluşumuna neden olabilir. Akciğer iltihabı olan kişilerde aynı şekilde beyinde sorunlar görülmesi de normaldir. Kemiklerde olan iltihapların tüm bölgeye kan aracılığı ile yayılabileceği gibi beyinde apse oluşturması muhtemeldir.

Apse için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu