Hastalıklar

Apandisit

Apandisit nedir?

Apandisit
Apandisit; Appendeksin iltihaplanmasına denir. Hastanın bulguları ile birlikte en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir. Karın bölgesinde ağrı, ağrı ile birlikte bulantı ve kusma görülür.

Appendeksin iltihaplanmasına apandisit denir. Appendeksin çeşitli cisimlerin neden olduğu tıkanma (meyve çekirdeği, minik taşlar, yabancı cisimler vs.) ve sonuç olarak burada bakterilerin üremesi, paraziter tıkanmalar, bakteriyel enfeksiyonlar, tümöral tıkanmalara bağlı olarak apandisit gelişebilir.

Apandisit, körbağırsak üzerinde apandisin iltihaplanmasıdır. İltihaplı apandisin kesilip çıkarılmasıyla tedavi edilir.

Belirtiler ve Bulgular

Hastalar genellikle akut bir tabloyla hastaneye başvururlar. Buna göre;

  • Karında oluşan ağrı: (Ani bbir ağrı başlar, önce yaygın , daha sonra göbek çevresinde ya da karnın üst orta hattında yoğunlaşır. Daha sonra ağrı, yaygınlığını kaybederek karnın sağ alt kısmında, sağ inguinal bölgede yoğunlaşır. Ağrı, yürüme ve hareket ile artar; dinlenme ve sağ bacağın bükülmesiyle azalır ve kolik tarzındadır.)
  • Bulantı ve kusma: (Ağrıdan sonra meydana gelir. Bu da enteritten ayrıcı bir bulgudur.)
  • Dil paslıdır, hastada gıdalara karşı isteksizlik vardır.
  • Hafif ateş vardır (Ateş, rektal ve aksiller farklılık gösterir.)

Tanı

Tam kan sayımı (lökositoz görülmesi de en önemli bulgulardandır), fizik muayene ve iyi alınmış bir anamnez yeterli olmaktadır.

Appendiksin iltihaplanması, pankreasın iltihaplanması, ince ve kalın bağırsak enfeksiyonları, karın zarının iltihaplanması (peritonit), perfore olan ülserler, karın içindeki organların tıkanmaları ve kanamaları, safra kesesi ve safra yollarında oluşan enfeksiyonlar akut batın tablosu içinde değerlendirilir.

Akut batın tablosu; trafik kazaları, düşmeler, ezilmeler ve yaralanmalara bağlı olarak da gelişebilir. Travma sonrası dalak, karaciğer, mide, bağırsaklar ve damarlar parçalanabilir. Mide ve bağırsak içeriği, batın dışına veya batın içine sızabilir. Bazen de sırttan alınan darbeler böbreklerde zedelenmelere neden olabilir. Bu durumda idrar kana karışabilir ve akut batın tablosunu oluşturabilir.

Belirtiler ve Bulgular

  • Batında hassasiyet ve ağrı,
  • Bulantı, kusma, iştahsızlık,
  • Yüzeysel ve hızlı solunum,
  • Batında gerginlik, şişkinlik,
  • Defekasyon sayısının azalması ya da olmaması,

Tedavi

Apandisit tanısı konulduktan sonra tedavi cerrahi olarak yapılır.

Önemli

Apandisit konusunda ilk aklınızda olması gereken; apandisiti patlamak üzere olan bir insana eğer 6 saat içerisinde müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir!

Kaynak

  • Kaynak olarak Meb Kullanılmıştır. Kaynağa buradan erişim sağlayabilirsiniz.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu