Sağlık

Aort Darlığı, Aort Koarktasyonu, Aort Yetmezliği

Aort Darlığı, Aort Koarktasyonu, Aort Yetmezliği

Bilimsel olarak kısaca kalbin sol karıncığından çıkan temiz kırmızı kanı vücudun her yerine dağıtan aort en büyük atardamardır olarak tanımlanabilir.

Vücudumuzun en büyük yani ana atardamarı olan aort, oldukça sağlam, basınca dayanıklı bir damardır. Kalpten pompalanan temiz kan aort üzerinden direk vücuda gönderilmez. Belli bir miktar kanı depolayıp bekleten aort şişer ve sonrasında kanı dağıtmaya başlar.

Aort rahatsızlıkları nelerdir diye baktığımızda, çoğu bilinen ve henüz bilinmeyen pek çok rahatsızlık ismi mevcuttur. Ana atardamar olduğu için aortun içinde bulunduğu rahatsızlıkların ölümler sonuçlanmaması için düzenli olarak kontrollerin yapılması hayati önem taşımaktadır.

Aort Darlığı (Koarktasyonu) Teşhisi

Aort damarı ana damar ve çok geniş bir damar olduğundan aort darlığı çok nadir görülmektedir. Ancak aort darlığı söz konusu ise acilen müdahale edilmesi gerektiği de göz ardı edilmemelidir.

Aort darlığı oluşma ihtimalinin olduğu yerler ya göğüs üst kısmı ya da karın aortu tarafıdır. İki yerde de aortun biraz inceldiği görülmektedir. Özellikle karın aortunda daralma tanısı yürüme esnasında bacaklarda oluşan ağrının dinlendikten bir süre sonra tamamen geçmesidir.

Şüphe oluşmuş ise bacaklardan başlamak üzere tüm aort damarı incelenir ve tıkanmanın olduğu yere ulaşılabilir. Bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntüleme sistemi ile kesin tanı konulabilmektedir.

Aort Darlığı, Aort Koarktasyonu, Aort Yetmezliği


Aort Darlığı (Koarktasyonu) Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp-damar hastalıklarının çözümleri günümüzde oldukça hızlı bir şekilde ilerlemiş yöntemlerle yapılabilmektedir. Kullanılan yöntemler ağrısız acısız hatta kapalı ameliyat sistemlerine izin verecek şekildedir.

Aort darlığının tespit edilmesi ardından anjiyo ya da açık ameliyat yöntemlerinden uygun olanı ile damarın daraldığı yerine stent takılarak damardaki tıkanıklık ya da daralma giderilebilmektedir.

Aort Koarktasyonunun Ortaya Çıkış Nedeni Nedir?

Aort koarktasyonu yani aort darlığı, sonradan oluşma ihtimali düşük olan ve doğumsal olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aortun kalpten çıktığı yerinden bacağa kadar uzanan herhangi bir yerinde daralma olması demektir.

Doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarının %6-8 gibi yüksek bir oranında aort koarktasyonuna rastlanmaktadır. Doğuştan olan bir rahatsızlık olduğu için her yaşta olduğu gibi bebeklerde aort darlığı ameliyatı söz konusu olabilmektedir.

Özellikle aortun baş ve kol damarları ayrıldıktan hemen sonraki kısımda sıklıkla görülmektedir. Damarın kum saati çeklindeki daralmasında günümüz teknolojisi ile anjiyo yöntemi ile stent takılarak damardaki daralma ortadan kaldırılabilmektedir.

Aort Yetmezliği Neden Olur?

Aort yetmezliği olarak bilinen rahatsızlık aslında aort kapak yetersizliği sonucunda aortun verimli ve düzgün çalışamamasından kaynaklı aort yetersizliğidir. Aort kapağının tam kapanmaması nedeniyle aort yeteri kadar kan depolayamadan kan göndermeye çalışır.

Aort kapak yetmezliği nedeniyle kapaktan tekrar kalbe geri dönen kan, kalp tarafından tekrara tekrar aorta gönderilmeye çalışılmaktadır. Kalp gereksiz pompalama yaparken, aortta yeterli olmayan kan dağılımı nedeniyle vücuda yeterli kan gönderilememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu