Sağlık

Anüs kenarında ağrılı kitle, şişlik, anal bölgede kaşıntı, anüs kenarında ağrısız şişlikler

Hemoroid (basur) belirtileri

Basur, korkulu rüyamız aynı zamanda utanarak söylemeye çekindiğimiz anal bölgede anüs çevresinde oluşan anüs kenarında ağrılı kitle, şişlik, Anal bölgede kaşıntı, Anüs kenarında ağrısız şişlikler gibi belirtilerle ortaya çıkan damarsal yapılardır. Normalde var olan hemeroidlerin şişmesi, dışarı sarkması, genişlemesi ile hastalık oluşur.

Anal bölgede oluşu kişinin dayanılmaz hale gelene kadar utanç gibi gördüğü aslında çoğu insanın acılı veya acısız olarak yaşadığı bu durum doktora gidilerek alınabilecek yöntemlerle cerrahi müdahale yapılmadan hafifler veya iyileştirilebilir.

Kronik ishal, kabızlık, sürekliliği olan ıkınmalar, uzun süreli tuvalette zaman geçirme gibi çeşitli nedenlerden meydana gelebildiği gibi aynı durumların düzene sokulması ile rahatsızlık giderilebilir.

Son çare olarak anüsten sarkan damarların içeriye itilemediği duruma gelene kadar veya dayanılmaz acı veren damar yumakları oluşmadan doktora gidilmelidir.

Basur olduğu nasıl anlaşılır, basur belirtileri nelerdir?

Kanama; bu kanamalar sadece basurden kaynaklanmayabilir. Aynı zamanda ciddi bir hastalığında habercisi olabilir. Anüsten kaka yapma (dışkılama) esnasında gelen kan damarların zedelenmesi, tahrişi ile gelir. Fışkırır gibi kan gelebilir. Böyle kanamalarda ise ilerleyen hemeroidin rektal mulozal prolapsus yüzündendir. Zaman kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Kanamalar aynı zamanda ağrısız ancak bir miktar kaka üzerinde de kırmızı renkte görülebilir. Bu en fazla görülen belirtiler arasındadır.

 1. Anal bölgede oluşan kaşıntı
 2. Ele gelebilen bir doku. Şişlik, kitle, şişkinlik şeklinde olabilir.
 3. Anüsün etradında ağrısız şişlikler.
 4. Büyük tuvalet kaçırma
 5. Anüsten dışa sarkan damar
 6. Tuvaletin bitmediği ve büyük abdest varmış gibi hislerin çoğalması
 7. Sancılı dışkılama

basurun olduğunun anlaşılmasında bu gibi belirtiler sıkça görülmektedir. Hemoroid sorunun kesin teşhis edilmesi için doktor kontrolü sağlanmalıdır. Aynı tür şikayetlerde anal fissür, anal fistül, perianal apse hatta bazan rektum kanseri hemoroid zannedilebilmektedir.

İç hemoroidlerde ele doku gelmez, ağrılar olmaz ve rahatsızlık hissi vermez. Ikınmalar yüzünden veya kabızlık yaşanıyorsa dışkı (kaka) üzerinde yüzeysel kan olabilmektedir. İlerledikçe ele kitle gelmesi gibi belirtiler kendini gösterirken, dışkılama esnasında ciddi ağrılara neden olabilir.

Sarkan bu dokular minik bir mercimek kadar olabileceği gibi aynı zamanda ceviz boyutuna kadar da ulaşabilir.

Hemoroid nasıl kontrol edilir?

Hemoroidin teşhisinin konulabilmesi için uzman hekimin yapacağı kontrollerde;

 • Dış hemoroidse gözle görülür
 • İç hemoroileri anlamak zor ve yumuşak yapısı yüzünde kitlenin olup olmadığına bakılacaktır.
 • 10 cm’lik kısımda anoskopi
 • 25 cm’lik kısımda ise rektoskopi
 • 60 cm’lik ksımda ise Fleksibl Rektosigmoidoskopi

İç hemoroidlerde kanamalar ile kendini belli edebilir. Çeşitli tedavi yöntemleri için doktor tarafından yol gösterilecektir. Sonuç alınamadığında ise cerrahi müdahale yapılır.

Bu bilgileri de gözden geçirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu