Hastalıklar

Anüs Kaşıntısı (Makatta kaşıntı)

Anüs Kaşıntısı – Makat Kaşıntısı

Anüs Kaşıntısı (Makatta kaşıntı) Hastalıklar
Anüs kaşıntısı (makat) hijyenik koşulların yerine getirilemediği gibi aynı zamanda bazı hastalıklar yüzünden de oluşur.

Anüs kaşıntısı (makatta kaşıntı); en rahatsız edici kaşıntılardan biridir. Kişinin konsantrasyonunu bozduğu gibi aynı zamanda toplum içerisinde utanılacak duruma düşüren kalça arasındaki kaşıntıya anüs – makat kaşıntısı denir.

Makatta meydana gelen kaşıntılar basit şeylerden örneğin; tuvalet temizliğinin yeterince yapılamamasından kaynaklandığı gibi aynı zamanda ciddi rahatsızlıklar için bir sinya veriyor olabilir. Hastalıkları arasında hemoroid (basur) gibi ciddi rahatsızlıkları size bildiriyor olabilir.

Anüs kasıntısı konusunda bilmelisiniz ki; bu bir rahatsızlığın belirtisi ise kaşıyarak bu sorunu ortadan kaldıramazsınız!

Nedenleri

Makat kaşıntısı konusu ciddiye alınmalıdır. Basit sebeplerden dolayı kaşınma ihtiyacı doğabileceği gibi aynı zamanda bir hastalık olarak karşımıza çıkabilir. Muayene olurak teşhis edilmelidir. Bölgenin ayıp olarak adlandırdığımız alanda olması kişilerin utanma duyguları ile beraber doktora hastalıkların son safhasına kadar yani artık dayanılmaz hale gelene kadar muayene olmamalarına nedendir. Ancak, bunda utanılacak ve ayıp kavramı asla düşünülmemelidir. Hastalık konusunda ayıp söz konusu bile olamaz.

Anüs kaşıntısı nedenleri arasında en fazla görülenler arasında 3 önemli faktörü kayabiliriz bunlar;

Makatta kaşıntı olmasının nedenleri

 1. Makat siğili,
 2. Dış basur,
 3. Anüs bölgesinin nemli bırakılması

Genel kaşıntıya sebep olanlar ise;

 • Temizlik

Bölgenn temizliği için cilt kendi kendine salgı üretir. Bazı temizlik konusunda titiz olanların bölgeyi kimyasal, sabun, deterjan gibi temizlik malzemeleri ile temizlemek bölgenin sağlıklı yapısını bozarak kaşıntıya neden olur. Bu ürünler temizlikte kullanılmamalıdır. Temizlik için saf su yeterlidir.

Yine temizliğin bir başka konusu ise, dışkının ardından ardından bölgenin yeterince temizlenmemesidir. Dışkıda bulunan asitler (safra asitleri) temizlenmediğinde bölgeyi yakarak tahrişe ve ardından kaşıntıya neden olur. Sadece kalitesiz tuvalet kağıtları yeterince temizlik işlevi yapamadığından kaşıntı sebebidir.

 • Islaklık ve nem

Bölgenin mutlaka yıkanarak temizlenmesi kaşıntının oluşmaması için önemlidir. Yıkamanın ardından bölgede kalan nem tuvalet kağıdı ile kurulanmalıdır. Kuralanmadığında özellikle sıcak aylarda kızarma, pişik gibi durumlar meydana getirir ve yaz aylarında en fazla kaşıntıya neden olan durum ortaya çıkar.

 • Kıyafet – Elbise

Dr kıyafetler aynı zamanda kaşıntıyı beraberinde getirir. Elastik iç çamaşırları, tanga, dar pantolonlar anüs (makat) bölgesinn hava almasını engeller. Hava alamayan bölgedeki nem ve oluşan sürtünmeler ciltte hasar oluşturur ve kaşıntıya sebep olurlar. Pamuklu ve dar olmamayan kıyafetler giyilmelidir. Sentetik malzemelerinde kaşıntıya neden olduğu bilindiğinden kaşıntı olmaması için iç çamaşırı seçimlerine dikkat edilmelidir.

 • Bağlar

Özel günleri için kadınların tercih ettiği pedler anüs kaşıntısı yapabilir. Koruma sağlayan ve yumuşak yapıda olan kaliteli ped tercih edilmelidir ve uzun süre kullanılmadan gün içerisinde eğiştirilmelidir.

 • Gıdalar

Acılı gıdalar anüs bölgesinde kaşıntıya neden olabilir. Özellikle acı biber makatta kaşıntı yapar. Dışkı ile dışarı atılan bu madde hassas bölgede yarattığı etki ile gün içerisinde özellikle tuvalet ardından kaşıntı oluşturabilir. Acılı yiyecekler makat kaşıntısı yaptığından özellikle anüs bölgesinde sorun yaşayanların daha dikkatli olması gerekir.

Makatta kaşıntıya neden olan hastalıklar

Makat bölgesinde meydana gelen kaşıntı doğal kullanılan malzemelerden oluştuğu gibi aynı zamanda bazı hastalıklar yüzünden de meydana gelmektedir. Başlıca makatta kaşıntıya neden olan hastalıklar ise;

 • Anal Dermatit (Mayasıl)
 • Makat Siğili (Kondilom)
 • Dış Hemoroid (Basur)
 • Makat Çatlağı (Anal Fissur)
 • Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus)

Kaynak

 • Hastalık için kanyak olarak “medicalart.com.tr” sitesi alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu