Sağlık

 Anormal Vajina Kanama Nedenleri

 Anormal Vajina Kanama Nedenleri

Kadınların kanayabildikleri halde ölmeyen nadir canlılar olduğunu söyleyenlerin aksine bazı kanamalara normal vajinal kanama olabilir. Bu durum rutin adet kanamalarının haricinde de dahilinde de gerçekleşebilir. Özellikle anatomik, fonksiyonel ve sistemik kanamalar olarak ayırt edilebilen vajinal kanama, hastanın genel durumuna göre değişmektedir.

  • Anatomik kanamalar; kötü ve iyi huylu olarak iki şekilde değerlendirilir. İyi huylu olanlar, dış gebelik, düşükler ya da vajinanın incelmesine bağlı olan kanamalardır. Rahim duvarının kalınlaşması ve kanser gibi hastalıkların öncesinde görülen kanamalar ise kötü huylu kanamalar olarak nitelendirilir.
  • Fonksiyonel kanamalar adı verilen kanamalar, PKOS gibi hormonal nedenler başta olmak üzere egzersiz ve stres, yumurtlama bozuklukları gibi problemlerden kaynaklanan kanamalar olmaktadır.
  • Sistemik kanama dediğimiz ise Von Willebrand hastalığı gibi pıhtılaşma bozuklukları, tiroid bezi hastalığı ve süt hormonlarının artışı gibi birçok nedenden ötürü görülen kanamalardır.

Bazı ilaçların kullanımı da kanamalara neden olabileceğinden hasta hikayesinin doğru bir şekilde dinlenmesi önemlidir.


Anormal Vajinal Kanamada Ne Tür Testler Yapılır?

Üreme çağındaki kadınlarda öncelikle idrar ve serumda gebelik testi yapılmaktadır. Bu şekilde hormonal konuların tespit edilmesi sağlanarak TSH ve prolaktin seviyeleri kontrol edilir. Gerekli olduğu durumlarda ise smear, rahim ağzı kültürleri gibi örnekler alınıp incelenir.

Gerekiyorsa jinekolojik ultrason yapılarak miyom ve kist gibi varlıkların olup olmadığı araştırılır. Rahim içi miyomlardan şüphelenildiği durumlarda MR ve tomografi de gerekebilir. En başta jinekolojik muayene yapılarak anormal vajinal kanamanın nedenleri araştırılır.

Bazı durumlarda tanısal küretaj adı verilen bir rahim biyopsisi de yapılabilir ve bu şekilde en iyi teşhis koyularak ilgili tedavinin başlaması sağlanır.

Vajinal Kanama Çeşitleri

Vajinal kanamanın birçok farklı çeşidi vardır. Normal adet düzeninde 21-35 gün arasında görülen kanamalar adet kanamasıdır ve en fazla 7 gün sürmektedir. Adetkanamasının dışındaki her türlü kanama anormal olarak nitelendirilmektedir.

  • Polimenore 21-24 günden fazla kanama olması
  • Metroraji düzensiz kanamalar,
  • Menometroraji sık ve mens kanamalar,
  • Oligomenore 35 günden fazla kanamalar,
  • Intermenstrual kanama düzenli mens şeklinde adlandırılır.

 

Her kadının hikayesi ve genel durumu farklı olduğu için kanamaların teşhis edilmesi de kişiseldir ve her durumda değişiklik gösterebilir. Düzensiz kanamalar, pedler kullanılarak önlenebilir ve kanama miktarı pedin dolum oranına bakılarak dahi tespit edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu