Faydalı Bilgiler

Anneler ve Oğulları

Anneler ve Oğulları

Konu tek bir cümleyle özetlenebilir; Anneler için oğulları her zaman bir kahramandır. Hatta baba bile yeri gelir, ikinci planda kalabilir. Ataerkil aile düzeni bir şekilde bütün topluma işlediğinden erkek evlat sahibi olmak sadece kırsal kesimde değil, şehir yaşantısında bile zaman zaman öne çıkar. Ama kırsal kesimde bunun aşırı olduğu da gerçektir. Ve ne gariptir ki erkek çocuk da pek çok şeyi babasıyla değil, annesiyle paylaşır. Bu beraberlik çok fazla düzeydeyse ilerde annenin oğlunu başka bir kadınla paylaşması mümkün olmaz, pek çok aile kavgası da bu yüzden çıkar.

Ergen Oğul ve Sonrası


Ergenlik döneminde anneler ve oğulları arasındaki sorunlar odanın dağınık olması, pişirilen yemeğin yenmemesi, kıyafetlerin kirlenmesi gibi konularla başlar, arkadaş seçimleri, eve düzenli gelmemek, nerede olduğunu bilmemek boyutunda devam eder. Yapılması gereken oğlunuzun büyümesine izin vermektir. Onunla arkadaş olmanıza gerek yok. Anne olarak güveneceği bir kişilik olmanız çok daha önemlidir. Ergenlik döneminin tipik sorunu olan inatlaşmayı ne yazık ki siz de yaşayacaksınız. Bu arada saçını hiç beğenmedim, ne biçim giyiniyorsun, o çocuk senden daha iyi gibi kırıcı eleştirilerden ve kıyaslamalardan kesinlikle kaçının. Onun her istediğini yapmak zorunda değilsiniz. Erkek çocuk olması ona böyle bir hak vermiyor. Hatta varsa kız kardeşinin de onun her istediğini yapması gerekmiyor. Oğlunuzun ilerde kadınlara karşı göstereceği tavırları belirleyecek olanlar annelerdir. Bir beyefendi yetiştirmek de bir katil yaratmak da annelere bağlıdır.

Adıyla Hitap Edin

Bu arada artık büyümüş, askerliğini yapmış, iş güç sahibi olmuş oğullarınıza karşı lütfen moda bir söylem oldu diye oğluşum gibi sıfatlarla hitap etmeyin. Gerçekte hangi yaşta olursa olsun çocuklarınızla aşkım, hayatım, aşkitom, oğluşum şeklinde konuşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu