Bebek ve Çocuk

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, insan dişi tarafından üretilen ve yeni doğan bebekleri beslemek için kullanılan süttür. Emzirme, bebeklerin beslenmesinin doğal yoludur ve anne sütü bebeğin gelişimi için gerekli besinleri sağlar. Anne sütünün bileşimi bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli değişir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan antikorlarla birlikte önemli vitaminler, mineraller ve proteinler sağlamaya devam eder.

Anne sütü ayrıca, yenidoğanın büyümesini düzenlemeye yardımcı olan hormonlar, enzimler, yağlar, tuzlar ve laktoz gibi annenin vücudu tarafından üretilen diğer biyolojik olarak aktif maddeleri de içerir. Yeni doğum yapmış anneler, doğumdan sonraki ilk gün anne sütünde kendi vücut ağırlıklarının altı katına kadar daha fazlasını üretebilirler. Bebek dokuz aylık olduğunda, yaşamları boyunca vücutlarının ihtiyaç duyacağı tüm antikor hacmini almış olacaklardır.

Anne sütü, bir bebeğin büyümesi ve sağlıklı bir çocuk olması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri, vitaminleri ve mineralleri içerir. Anne sütündeki besinler iki kategoriye ayrılır; makro besinler (karbonhidratlar, proteinler ve yağlar) ve mikro besinler (vitaminler, mineraller ve eser elementler). Anne sütü, 100 mililitre porsiyon başına yaklaşık 3,3 kilokalori sağlar. Her 100 mililitre, 6-8 gram yağdan (1 g, 0.035 Cal’a eşittir), 12-13 gram karbonhidrattan (1 g, 4 Cal’a eşittir) ve 6-8 gram proteinden (1 g eşittir) yaklaşık 80-110 kalori içerir. 17.5 Cal’a kadar).

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Bebek ve Çocuk
anne sütü

Anne sütü, küçük bebekler için ideal bir makro besin oranı içerir. Karbonhidratlar, anne sütüyle sağlanan toplam kalorinin yaklaşık %55’i ile en büyük bileşendir. Karbonhidratlar, sindirim sistemi henüz tam olarak gelişmemiş yeni doğmuş bir bebek için daha hızlı bir enerji kaynağı sağladığı için anne sütünün çoğunu oluşturur. Anne sütü ayrıca hem kısa hem orta zincirli trigliseritleri hem de uzun zincirli trigliseritleri içeren yağ asitleri sağlar. Bebeğin beyin ve sinir sistemini geliştirmesi için yağ asitlerine ihtiyaç vardır.

Anne Sütünde En Önemli Bileşen Nedir?

Kolesterol de anne sütünün önemli bir bileşenidir; hem anne plazmasında hem de anne sütünde bulunur. Anne sütünde bulunan kolesterolün çoğu, bebeğin vücuduna dahil olmayan proteinlere ve lipoproteinlere bağlıdır. Anne sütü kolesterol alımı artmış olan bebeklerin, daha sonraki yaşamlarında KKH gibi doğuştan kalp kusurlarına sahip olma riski artabilir. Bazı araştırma sonuçlarına göre, plazmalarında kolesterol içeriği daha yüksek olan bebeklerin doğuştan kalp kusuru ile doğma olasılığı daha düşük olanlara göre daha azdı. Anne sütü magnezyum, potasyum ve çinko gibi birçok mineral içerir.

Magnezyum vücudun normal işleyişi için gereklidir ve kas kasılması, sinir iletimi ve kalp ritmi gibi birçok biyokimyasal süreçte yer alır. Kemik yapısı gelişimi için kalsiyum ve enzim üretimi için fosfor gibi diğer temel besin maddelerini desteklemeye yardımcı olur. Çinko, hücre büyümesinde ve yara iyileşmesinde rol oynar. Potasyum sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olur; bir enerji kaynağı tüketildikten sonra kan şekeri seviyelerinin ne zaman yenileneceğini kontrol ederek adrenalin seviyelerini düzenler.

Anne Sütünün İçerdiği Besinler Nelerdir?

Anne sütünün yüksek miktarda beş ana mineral (kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko) içerdiği, sodyum klorür, sodyum laktat ve yağ asitlerinde ise düşük seviyelerde bulunduğu bulunmuştur. Anne sütünün bileşimi, bir bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak değişir. İnsan bebeği rahimdeyken anne sütü, bağışıklık koruması için gerekli olan türe özgü antijenleri içeren karmaşık ve oldukça organize bir karışımdan oluşur.

Bebek hayati olarak annesinin vücudundan ne aldığına bağlı olarak anne sütünün bileşimi değişir. Anne sütü, bebeklikteki ilk yıllarında bebekler için oldukça önemli bir besin ve immünolojik koruma kaynağı olmaya devam eder, ancak bebek doğumdan 1 yaşına kadar geliştikçe değişmeye başlar. Anne sütünde sürekli olarak sunulan ana bileşenler arasında yağ globülleri, insan serum albümini (FSA), laktobasiller, bifidobacteria sp. ve laktoperoksidaz.

Anne sütü, karbonhidrat sindirimi için amilaz, bakteriyel enfeksiyona karşı önemli bir savunma olan lizozim, yağ sindirimine yardımcı olan lipaz ve laktoferrin, temel olan nükleozidler ve nükleotidler de dahil olmak üzere bebeğin yaşamının ilk yılında optimal gelişim için ihtiyaç duyulan diğer birçok önemli besin maddesini içerir. DNA, RNA ve ATP (adenozin trifosfat), fenilalanin ve beyin tarafından kullanılan nörotransmitterlerin sentezinde büyük rol oynayan tirozinin yapı taşlarıdır. Birçok araştırmacı, anne sütünün vücuttaki serbest radikal üretimiyle mücadeleye yardımcı olan yüksek düzeyde antioksidanlar içerdiğini de keşfetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu