Bebek ve Çocuk

Anne Sütünü Arttırmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne Sütünü Arttırmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Emziren annelerin çeşitli nedenlerle sütü kesilebilmektedir. Annelerin en büyük korkulu rüyalarından biri olan süt kesilmesi çok dikkat gerektiren bir konudur. Süt miktarının bebekler için yeterli olmaması da büyük bir sorundur. Anne sütünü arttırmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır:

Anne Sütünü Arttırmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? Bebek ve Çocuk

Sıvı Tüketimini Arttırın

Süt üretiminin devam edebilmesi için annelerin tükettiği sıvı miktarı oldukça önemlidir. Emziren annelerin günde ortalama 3-3.5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Su tüketmek istemeyen anneler ayran, çorba veya meyve kompostosu tüketerek sıvı tüketimini arttırabilmektedir.

Karbonhidrat Tüketin

Pek çok anne emzirme döneminde kilo vermek için karbonhidratı kesmeyi tercih etmektedir. Ancak karbonhidrat tüketimin tamamen kesilmesi doğru bir davranış değildir. Emziren annelerin her gün belli bir miktar karbonhidrat tüketmesi gerekmektedir.

Diyet Uygulamayın

Emziren annelerin ilk altı aylık süreçte diyet yapmaları uygun değildir. Diyet süt üretimini azaltır.  Emziren annelerin bebekleri ek gıdaya geçinceye kadar diyet yapması doğru değildir. Bebeğin ilk altı aylık emzirme döneminde annelerin yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir.

Rezene Tüketin

Emzirme dönemindeki annelerin sütünün artması için rezene tüketmesi gerekir. Rezene çayı veya rezene tohumu sütü arttırır. Rezeneyi aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde aşırı rezene tüketimi süt üretimini tamamen durdurabilmektedir.

Fesleğen Tüketin

Düzenli olarak fesleğen tüketimi anne sütünü arttırır. Yemeklerde fesleğen tüketerek sütünüzü arttırabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi Tüketin

Yulaf ezmesi hem anne sütünde hem de sindirim sisteminde oldukça önemlidir. Günde bir kase yulaf ezmesi tüketerek sütünüzü arttırabilirsiniz.

Protein Tüketin

Anne sütünün arttırabilmesi için dengeli ve düzenli beslenme oldukça önemlidir. Emziren annelerin günlük düzenli olarak ayran, yoğurt, peynir, yumurta, süt, balık, et veya tavuk tüketmesi gerekir. Kaliteli protein kaynakları ihmal edilmemeli ve vücudun günlük ihtiyacı karşılanmalıdır.

Turuncu Besinleri Tüketin

Anne sütünü arttırma yollarından biri de turuncu renkli besinleri tüketmektir. Havuç, kavun veya bal kabağı gibi turuncu renkli besinler beta karoten açısından oldukça zengindir. Beta karoten süt üretimi için önemli bir kaynaktır. Yemeklerde ve tatlılarda kullanarak sütünüzü arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu