Bebek ve Çocuk

Anne Sütünü Artırmak için Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır ve Demlenir?

Anne sütü nasıl artırılır? ısırgan otu çayı anne sütü artırır mı?

Isırgan otu her derde deva vitamin ve minerallerle zengin bir bitkidir. Anne sütünü artıran ısırgan otunu özellikle de sütü az miktarda olan anneler kullanmalıdır. Sütü az olan anneler ısırgan otu yemeği yiyebilirler, ısırgan otu çayı içebilirler. Anne sütünü artırma konusunda ısırgan otu çayının etkisini artırabilmek için içerisine çemen otu tohumu ve rezene bitkilerini ilave ederek çay demleyip içebilirsiniz. Bitki uzmanı doktorların verdiği anne sütünü artıran ısırgan otu çayı tarifini bu konumuzda ele aldık.

Isırgan bitkisi son derece faydalı olmasının yanı sıra yan etkileri de bulunabilmektedir. Isırganın yan etkileri genel olarak mide bulantısı, ishal, hafif baş ağrısı gibi etkiler yapabilmektedir. Çok aşırı derece ısırgan tüketildiği taktirde bu belirtiler gözlemlenebilir. Ayrıca ısırgan otu çayı veya yemeği yiyen, içen annelerin göğüsleri çok fazla sütle dolabilir ve bu durumda meme iltihabına yol açabilmektedir. Dipnot: her şeyin fazlası zarar, azı karar.

Soru: Isırgan otu ve rezene çayı demleyip tükettiğimde bebeğimi emzirdiğim de sütüm artar mı?

Uzman cevabı: Isırgan otu anne sütünü artırmak için oldukça etkilidir. Bebeğinizi emzirme dönemlerinizde günde 4-5 fincan ısırgan otu çayı ya da rezene çayı içebilirsiniz.

Soru: 2 aylık bir bebeğim var, duyduğuma göre ısırgan otu anne sütünü artırabileceğini söylediler, bitkisel çay tüketmem bebeğime zarar verir mi?

Uzman cevabı: Bitkisel çay tüketmeniz bebeğinize herhangi bir zararı olmaz.

Soru: 3 aylık bebeğim var, sütüm de azalma var ne gibi öneri ve tavsiyeler verebilirsiniz?

Uzman cevabı: Isırgan otu çayı demleyip içebilirsiniz. Ayrıca Humana Still Tea çayı tüketebilir ve bunun yanı sıra bol miktarda ceviz yemenizi tavsiye edebilirim.

Soru: Bebeğimi emziren bir anneyim, arkadaşlarımın söylediğine göre ısırgan otu anne sütünü artırıyormuş. Acaba hangi bitki çayları anne sütünü artırmada yardımcı oluyor?

Uzman cevabı: Anne sütünü artırmada yardımcı olabilecek birçok bitki çayı bulunuyor bunlar başlıca şöyle; ısırgan otu, rezene, melisa ve biberiye bitki çayları bunlardan birisini içebilirsiniz. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu bitki çaylarını da fazla tüketmek zararlıdır. Rezene çayı çok sıklıkla içildiği zaman sakıncalı olabilir. Isırgan otu çayı günde en fazla 1 fincan tüketilmelidir. Meyve yemeniz veya suyunu sıkıp içmeniz de anne sütünü artırmada yardımcı olabilir.

Soru: Sütüm bebeğime yetmediği için doktorun verdiği motilium isminde anne sütü artırıcı bir ilaç tavsiyesinde bulundu. Bu ilacı alıp içmemi tavsiye eder misiniz?

Uzman cevabı: Annelerin emzirme dönemlerinde sütlerini artırmak için ilaç kullanmaları yerine bitki çaylarını içmelerini tavsiye ederim.

Anne sütünü artırmak için ısırgan otu çayı nasıl yapılır?

Isırgan otu çayı demlemek oldukça basittir. İlk önce 1 bardak suyu bir cezve içerisine alın ve ardından ocağa cezveyi koyun iyice kaynatın. Daha sonra ısırgan otu yapraklarından birkaç adet suyun içine atın 4-5 dakika demlenmesi için bekleyin. Isırgan otu çayını demlendikten sonra içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ilave ederek içebilirsiniz.

Önemli NOT: Burada anlatılan ve verilen tarifler sadece bilgi edinme amaçlı olup, doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı, bitki çayını ve yiyeceği kullanmayın!

Anne sütü artırmada yardımcı olabilecek diğer başlıklar bunlara da bakın!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu