Bebek ve Çocuk

Anne sütü elle nasıl sağılır, anne sütü nasıl sağılır ve saklanır

Anne sütü elle nasıl sağılır, anne sütü nasıl sağılır ve saklanır

Anne sütü elle nasıl sağılır, anne sütü nasıl sağılır ve saklanır Bebek ve Çocuk
Elle anne memesinden süt sağma

Memelerin acıyor olması, sütün fazla olması gibi sebeplerden dolayı anne sütü boşaltılıp bebeğe verilmesi gerekebilir. Çalışan anneler için memeden süt boşaltılarak saklanması işlerini daha da kolaylaştırabilir.

Hijyenin ve saklama sürelerinin dikkat edilmesi bağlı olarak sütünüzü wee süt pompası, bebedor süt pompası gibi pompalar yardımı ile yapabileceğiniz gibi elle süt sağma da yapabilirsiniz.

Süt pompalarının markalarına bağlı olarak kullanım kitapçıkları içlerinde mevcuttur. Pahallı ürünler olmadığından ucuz fiyat avantajları ile eczanelerden alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Memeden süt kaç dakikada sağılır?, Memeden süt sağma kaç dakika sürer?

Memeden süt sağma işlemi 20 ile 30 dakika arasında sürer.

Burada dikkat etmeniz gereken 2 nokta vardır bunlar;

  1. Temizlik hijyen konusuna dikkat etmelisiniz
  2. Sağılan sütün saklama süresini önemsemelisiniz.

Aşağıda biz size elle anne sütü sağma yöntemlerini anlatıyor olacağız. Bunun için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Elle memeden süt sağarken nelere dikkat edilmeli?

Temizlik ve uygulama aşaması başlangıcında muhakak eller iyice sabunla yıkanarak tam temizliği sağlanmalıdır. Tırnak aralarınızda kir, pas olmadığından ve tırnaklarınızı kesmiş olduğunuzdan emin olun.

Sütü sağacağınız kabın önce kaynatılarak temizliği sağlanmalıdır. Sirkeli su ile temizliğini yapabilirsiniz. Memenizden sütün akışını kolaylaştırmak istiyorsanız ıslak bir havluyu meme üzerine koyun.

Elle anne sütü memeden nasıl sağılır?

  1. Önce rahat bir yere oturun. Parmaklarınızın ucunu kullanarak yumuşak hareketlerle memenizi dışarıdan içeriye doğru memeninizin başının çevresindeki kahverengi bölgeye doğru masaj yapmaya başlayın.
  2. Baş parmağınız memenin üzerine gelsin diğer parmaklarınız memenin altında olsun. Büyük memesi olan kadınlarda bu işlem iki el ile yapılır. Bir el memenin üstüne gelir diğer el memenin altına getirilerek tutulur. Buradaki alan memenin kahverengi alanının dışında kalan alandır. Süt dolu olan memede suyun birikmiş alanlarını hissedebilirsiniz. Bu sütü hissettiğiniz havuzcuklara basınç yaparak sağabilirsiniz.
  3. Sağma işlemine başlamak için meme üstündeki baş parmağınız ve meme altındaki parmaklarınızı yavaş yavaş içeriye doğru (göğsün duvarına) hemen ardından birbirine doğru bastırın.
  4. Göğsünüze bastırırken eliniz göğüs duvarından uzaklaşırken olmalıdır. Böylece sütü memenin başına itebilirsiniz. Meme sağarken acı hissediyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir.
  5. Bu işleme devam ettikçe süt akacaktır. Ritmik şekilde parmaklarınızı kullanarak devam edin.

Sağılan süt, dışarda, dolapta ne kadar bekletilir?

Bu aşama sütün saklanması ile alakalıdır ve dikkat edilmelidir.

Sağılan sütün saklanacak ortamı ve kabı temiz olmalıdır. Oda sıcaklığına sağılmış anne sütünü saklayabileceğiniz maksimum süre 3 saattir. Buzdolabında anne sütü 3 güne kadar +4º de saklanabilir. Derin dondurucuda ise -18º de 3 aya kadar saklanabilir.

Süt saklama yöntemlerinin aklınızda kalabilmesi için;

3+3+3 kuralını öğrenin. Dışarda 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay. Böyle düşünürseniz aklınızda daha iyi kalacaktır.

Çalışan anneler bu yöntemlerle bebeğini anne sütü ile beslemeye devam edebilir ve kolaylık sağlanılmış olur. İşyerinde de aynı şekilde biriken süt sağılarak meme boşaltılıp eve getirilebilir. Böyle yaparsanız memeden süt akmasını engellemiş olursunuz.

Önemli not: Eğer süt derin dondurucuda donmuş süt ise dışarıda çözülmeye bırakılmaz.! Süt buzdolabına alınarak çözülmesi sağşanır. Sütü biberon yerine kaşıkla, fincan veya bardakla vermek doğru olandır.

Faydalı bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu