Bebek ve Çocuk

Anne sütü (Doğum sonrası)

Anne sütü

Anne sütü: Doğumun ardından annenin bebeğine yapacağı bakımı konusunda bilgilendirilmesi, anne sütünün bebek üzerindeki etkisinin anlatılması ile 4 ile 6 ay bebeğe anne sütünden başka hiçbir şey verilmemesinin bebek üzerindeki oluşturduğu etkileri anlatılarak bebek sağlığı korunur. İşte bu dönemler için bebeğin tek gıdası “anne sütü”dür.

Önemi

Bebeğin sindirim sistemi

Bebeğin ağzı; çiğnemesi ile tükürük içerisindeki enzimlerin karşılarak besinlerinin sildirilmesi için başlangıç bölgesidir. Bebeğin doğumundan sonraki ilk 4 ay ağzının sadece emme ile yutma işlevi gelişir. Bunun haricinde, tükürüğünde bulunan amilaz enzimi büyüklere oranla sadece 4 te biri kadardır. Bunları bilmeniz ve bebeğin doğumdan sonraki ilk 4 ayında ağız sindirimi konusu yapılmamalıdır.

Çocuk büyümeye başladıkça (4 ile 6 aydan sonra) hafifçe olan pütürlü besinleri ağzında çevirmeye başlar. Bebeğin 6 ile ilk yaşına kadarki dönemde çiğneme becerisi ortaya çıkar. Mide duvarının besinleri kavrayabilme özelliği zayıftır. Bunun sonucu olarak biberonla emzirmeye kalktığınızda kusma meydana gelebilir, midesinin peristaltik ve boşaltım işlevleride zayıf haldedir.

Bebeğin ilk anne sütü ile tanışması, doğar doğmaz olmalıdır. Bebekler en az 1 yıl boyunca annesinden emdiği süt ile beslenmelidir. Bebeğin anne sütünden başka alabileceği daha kaliteli bir besin kaynağı yoktur. Annenin sütü ile inek sütünü kıyasladığınızda yağ oranında fazla bir fark ortaya çıkmaz. Elzem yağ asitleri oranına bakıldığında ise anne sütünün 5 kat daha fazla zengin olduğu görülür. Anne sütü içerisinde bazı amino asitler vardır. nek sütünden anne sütünün daha fazla tatlı olmasının nedeni ise içeriğinde laktoz fazlalılığındandır.

Boca antikor içermektedir. Doğumdan sonraki ilk gelen anne sütüne ağız veya kolostrum adı verilir. İlk gelen anne sütü (ağız – kolostrum) antikor bakımından çok zengin olduğundan muhakkak bebeğe içirilmelidir. Anne sütü pratik, masrafsız ve aynı zamanda pişirme gerektirmeyen bir üretim kaynağıdır.

Bebeğe faydalarına bakacak olursak;

Hep hazır ve tertemiz olan anne sütünün, bebeğin alerjik reaksiyonlara ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayıcı özelliği vardır. Bebek ile anne arasında kuvvetli bağın temelidir.

Emzirme doğumun hemen ardından, her ağlayışında ve sonrasında 3 ile 4 saatte bir olmalıdır.

Yeteli olan anne sütünün sonucunda bebekte idrar düzeni, uykusunun sakinliği ve gelişim normal olur. Bu dönemde anne beslenmesine dikkat etmeli, stresten uzaklaşmalı ve bolca sıvı ile süt salgılamasını arttırabilir. Doğru emzirme yapılmadığında süt salgılanmasında azalma ve sonunucunda bebeğin az emmesi ile gelişim yavaşlaması meydana gelir. Bunun sonucunda yaşanan gerilik, bebeğin ek gıdaya geçişini geciktirir.

Doğru şekilde emzirme teknikleri kullanılırken annenin, sırtını rahat edeceği şekilde bir yere yaslaması ve her emzirme öncesi meme başını yıkayarak temizlemesi gerekir. Bebeğin ağzında pamukçuk meydana gelirse, meme başının temizliği kabonatlı su ile yapılmalıdır. Bebeğinizi kucakta, başı biraz daha yüksete ve hafifçe eğimli şekilde tutmalısınız. Memenin baş tarafı işaret parmağı ile orta parmak arasında tutulmalı, çevresindeki renkli bölgenin bir kısmı da bebeğin ağzına verilmelidir. Böyle yaparsanız emme esnasında süt salgısını yapan sinir uçlarını uyarmış olursunuz.

Not: Bebeği doğar doğmaz emzirmeli, her ağladığında ve sonrasında 3 ile 4 saatte bir mutlaka emzirmelisiniz.!

Anne sütü (Doğum sonrası)
Anne sütü: (Resim 01): Doğru emzirme tekniği

Anne sütü 15 ile 20 dakika kadar bebeğe emdirilir ve her memeniz için bunu ikiye bölerek onar dakika şeklinde ayarlayın. Bebeğin emme esnasında süt ile beraber hava yutacağını ve sonucunda karında ağrı ile kusabileceğini unutmayın. Yutulan havanın oluşturacağı gazı çıkarmak için omzuna temiz bir bez koymalı, bebeği kolu ile tutarak bebeğin başını omzuna yaslamalı, bir eliyle de bebeğin sırtına hafif hafif vurarak sıvaslaması sonucu gaz çıkarılır.

D vitamini, kalsiyumun kemiklere taşınmasını sağlar. Ancak vücuda alınan D vitamini vücutta güneş ışınlarıyla aktifleşir.

Bebeğin kemik yapısının sağlıklı şekilde gelişimin olabilmesi için güneş ışınlarının dik olarak gelmediği zamanlarda ışının direkt olarak cildine geçecek şekilde gümüşlendirilmesi gerekir. Bebeğe şapka veya güneş gözlüğü takmanız gereklidir. Besin öğelerine olan ihtiyaçları yetişkin kişilere göre çok daha fazladır. Bebekte 6. ayından sonra anne sütünün yetmeyeceği için ek gıdalar ile tanıştırılır. Bebeğe vereceğiniz ek takviyeler azar azar şekilde ve tepkileri kontrol edilerek verilmelidir.

Sonuç olarak

Anne sütünün yerini hiçbir gıdanın tutamayacağı, zorunlu bir sebep olmadığı sürece bebeğe başka gıdalar verilememesi gerektiği ve çocuk beslenmesi hakkında uzmanlardan destek almanız gerektiği unutulmamalıdır.

Kaynak

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu