Bebek ve Çocuk

Anne sütü alan bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır, bebeğe sütün yetmediğini nasıl anlarız

Sütün bebeğe yetip yetmediği, anne sütünün bebeği doyurup doyurmadığını anlama yöntemi

Bu yazımız içerisinde anne sütü alan bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır, bebeğe sütün yetmediğini nasıl anlarız, sütün azaldığı nasıl anlaşılır, anne sütü yeterliliği nasıl anlaşılır, bebek büyüdükçe anne sütü artar mı, emen bebek neden doymaz gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Anne sütünün bebeğe yetip yetmediği nasıl anlaşılır?

Annedeki sütün oluşması, salgılanması ve bebeğin emme sayısı ve emme gücü ile doğru orantılıdır. Bebeğin anneyi emme sıklığına ve gücüne bağlı olarak annenin sütü o kadar çok üretilir. Bu nedenle anne sütünün bebeğe yetmediği çok az görülen bir durumdur. Emziren anne bebeğe giden süt miktarını bilemediğinden aklında aç kalıyor mu düşüncesi oluşabilir. Bazen oluşan gaz yüzünden bebeğin ağlaması bile sütünün yetersizliğinden bebeğin aç kaldığı düşüncesi bile doğurur. Bu düşünce ile bebeği mamaya başlatanlar yüzünden bebek emme sıklığı ve gücünü kaybeder anneninde zamanla sütünün azalmasına ve kesilmesine neden olur.

Sağlıklı beslenen her annenin sütü bebeğe yeter. Bu sebeple bebeğe 6 ay boyunca sadece anne sütü verilmesi söylenir. Bu süre boyunca bebeğin tüm ihtiyaçları ve gelişimi sadece anne sütü ile sağlanır. Su dahi verilmesine gerek yoktur.

Emzirilen bebek ne kadar uyur?

Bebeğin yeteri seviyede anne sütü aldığını anlama yöntemlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Uyuması ve huzuru yerindedir. (Bebek emdikten sonra 2 ile 3 saat arasında uyur)
  2. Bezine ıslatma sıklığı günde 5-6 seferdir ve idrar rengi açık sarı tondadır.
  3. Parlak ve gergin bir cildi olur. Buruşma veya kuruluk cildinde görünmez.
  4. Bebeğin aylık aldığı kilo ortalaması yarım kilodur. (5000 gram)
  5. Bebekler doğduktan sonra kiloların %10’luk kısmını kaybeder ve düzenli ve yeterli emzirilen bebekler 15. günde bu kiloları tekrar alır.

Bebeği emzirirken memeler nasıl sıraya sokulur?

Bebek memeyi ilk ağzına aldığında az yağlı karbonhidrat bakımından zengin olan önsütü içer. Emmeye başladıktan bir süre sonra sütte değişim olarak yağlı süt gelmeye başlar. Önsüt ile bebeğin susuzluğu giderilir, sonsüt ile bebeğin doyması ve kilo alması sağlanır. Bebeğin ağzına meme tam yerleştirilirse hem süt ile birlikte hava yutması önlenir hem de bebek ön ve son sütü doyana kadar alır. Eğer bebek daha fazla emmek isterse ikinci meme verilebilir. Memeler her öğünde değiştirilir. Yarım kalan meme varsa ilk o memeden başlanır.

Bebeğin meme emme süresi 5 ile 10 dakika arasında değişir, doyar ve hemen uyur. Bazen bebek memeyi 20 ile 30 dakika kadar bırakmak istemez. Bebeği kısa süreli emzirirseniz bebek sonsütü alamaz. Sütü emdikten sonraki 2 saat içerisinde anneden giden sütün %75’i tekrardan oluşur. Eğer kısa süre emzirirseniz bebek doymadığından sık sık emmek isteyecektir. Doyuma ulaşabilmesi için sonsütü içmesi lazımdır.

Kısa süreli emzirildiğinde daha fazla gaz, daha çok dışkı ve sürekli ağlamalar olur. Kısa süreli emzirerek önsüt ile beslemek yerne meme yumuşayıncaya kadar emzirilerek sonsütü alması sağlanmalıdır.

Faydalı yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu