Bebek ve Çocuk

Anne karnında ölen bebek nasıl alınır, ölen bebek nasıl düşürülür, kürtaj mı düşük mü?

Anne karnında ölen bebek nasıl alınıranne karnında ölen bebek nasıl düşürülür?

Anne karnında bebek ölümü ve sonrası ile alakalı olarak bu yazımız içerisinde; anne karnında bebek neden ölür belirtileri, bebek karinda ölürse nasil anlaşilir, anne karnında bebek ölümü anneyi zehirler mi, bebeğin kalbinin durmasının sebepleri, bebeği öldüren ilaçlar, ölen bebeğin belirtileri, ne zaman alınmalı, anne karnında ölen bebek ne kadar durur, bebeğin düşürülmesi ve alınması konularında bilgiler sunacağız.

Anne karnında ölen bebek nasıl düşürülür, ölen bebek nasıl alınır?

Bebeğin anne karnında ölümü ile sonuçlanması durumunda bebeğin haftasına bakılır. Bebeğin hayatını kaybettiği haftaya göre ölen bebek için ameliyat (kürtaj) veya düşük kararı doktor tarafından verilir. Kürtaj veya düşürme kararı rahimin durumu ve rahim ağzı durumu bebeğin ölümüne bağlı olarak etkilidir. Eğer bebek erken ölmüşse veya kanamalı düşük olmuşsa bebek kürtajla alınır. İleri gebelik haftalarında bebek ölmüşse suni sancı veya rahim ağzı açıcı ilaçlar yardımı ile düşük yaptırılır.

Düşük ilaçlarının Türkiye’de satışı yasaktır.

Anne karnında bebeğin kalbinin durması

Anne karnındaki bebek kalbinin durması yani ölü bebek, düşük veya ölü doğumdan kaynaklanır. Ölü doğum fetüsün 20 haftalık döneminde olur. 320 gebelikte 2 tane ölü doğum riski bulunur. Bebeğin öldüğünün en önemli belirtisi uzun süreli hareket etmeyişidir. Bebeğin öldüğü ultrasonda belli olur. Ultrasonda bakıldığında bebeğin kalbi atmıyorsa bebek hayatını kaybetmiştir.

Anne karnında bebeğin kalp atışı neden dururbebeğin kalbinin durmasının sebepleri

Birçok nedene bağlı olarak anne karnında bebek ölümü, kalbinin durması gerçekleşebilir. Sebeplerden an fazla karşılaşılanları şu şekilde sıralayabiliriz;

Plesanta: Az rastlanır ancak plesantanın erken ayrılması ile bebek hayatı rüske girer. Rahim duvarından plesantanın ayrılması durumudur. Gebelikte son dönemlerde ölüm yaşanmasının nedenleri arasındadır.

Fetüs: Fetüsün gelişimin geri kalması (büyümeyi etkileyen bölgelerde) bebek ölüm riski doğurur.

Enfeksiyon: Annenin yaşayabileceği enfeksiyonlar bebeğe zarar verebilir. 28-29. haftalar öncesinde daha fazla görülür. ( Sitomegalovirüs, beşinci hastalıklar, sifiliz, listeriyozu)

Kordon: Göbek kordonunda meydana gelebilecek sorun demektir. Boynuna dolanması, sarkması, düğümlenmesi gibi sebepler bebekte ölüme neden olabilir.

Ayrıca şunlarda anne karnında bebek ölümü sebebidir;

 1. Kullanılan ilaçlar (yan etki)
 2. Oksijensiz kalan bebek,
 3. Hamilenin karnına aldığı bir darbe,
 4. Kan uyuşmazlıkları,
 5. Hiper tansiyon,
 6. Kromozomal rahatsızlıklar,
 7. Plesantaya giden kanın azalması, bebek eşinin ayrılması, kanama olması,

gibi nedenlerden dolayı anne karnında bebek ölebilir.

Anne karnında bebek neden ölür belirtileribebek karinda ölürse nasil anlaşılır

Bebek ölümü gerçekleşmise bazı belirtiler durumu size anlatacaktır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 1. Anne karnında bebeğin uzun süre hareket etmemesi bebeğin ölmüş olabileceğini gösterir.
 2. Vajinal kanamalar bebek ölümü belirtisidir.
 3. Ultrasonda bebeğin kalbinin atmayışından bebeğin öldüğü anlaşılır.
 4. Alt karın bölgesinde oluşan şiddetli ağrılar. Belde ve sırtta oluşan ağrılar.
 5. Kusma, bulantı, koku hassaslıkları
 6. Kasıklarda oluşan ağrılar.

bu gibi belirtiler bebeğin ölmüş olabileceğine işaret eder.

Anne karnında bebek ölümü anneyi zehirler mine zaman alınmalı,  ne kadar dururanne karnında ölen bebeğin anneye zararı nedir?

Anne karnında ölen bebek eğer 10. haftanın altında gerçekleşirse annede zehirlenme ihtimali olmaz. Eğer bebek ölümü 10 hafta üzerindeyken gerçekleşirse bu sefer anne 7-15 gün içerisinde zehirlenmeye başlayabilir. İlk haftalarda bebek ölümünün gerçekleşmesi anneye etki yapmaz. Haftaların ilerlemesi ile zehirlenme rüski artar. Bebeğin erken ölümlerinde kürtaj, geç ölümlerinde ise çeşitli yöntemlerle düşük yaptırılır.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu