Hamilelik - Gebelik

Anne karnında bebeğin kalbinin durmasının nedenleri, anne karnında ölmesi nasıl anlaşılır

Bebeğin kalbinin durması nasıl anlaşılırbebeğin kalbi durursa kanama olurmu

Anne karnında bebeğin kalbinin durmasının nedenleri, anne karnında ölmesi nasıl anlaşılır ve anne karnındaki bebeğin kalp durma belirtileri hakkında bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Anne karnında bebek kalbinin durma riski fazladır ve sıkça görülür.

Hamilelikte bebek kalp atışı durması belirtileri, bebeğin kalbi neden durur?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak bebeğin kalbin durmasına; kordon dolanması, hormon eksikliği, kan pıhtılaşması sorunları, enfeskiyone hastalıklar ve aşağıda belirttiğimiz gibi nedenlerden ötürü bebeğin kalbinde durma görülebilmektedir.

Kordon kaynaklı bebeğin kalbinin durması

Bebeğin ölümüne veya kalbinin durmasına neden olan olan kordon dolanmasıdır. Göbek kordonunun bebek boynuna veya başka bir organına dolanmasından dolayı oksijen veya kan akışı kesilir. Bu durumun yaşandoğı 7 haftalık, 2 aylık bebekler gibi gebeliğin 1. aylık, 2 aylık ve 3 aylık süreçte görülür. Yine dolanmanın yanında kordon iltihabı yüzünden bebeğin kalbi durabilir.

Hormondan kaynaklı bebeğin kalp atışlarının durması

Progesteron bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli olan hormondor. Gebeliğin başlangıç haftalarında Progesteron hormonundaki düşük seviye bebeğin gelişim ve büyümesine engel olur. Bu duruda anne karnındaki bebeğin kalbi durabilir.

Kan pıhtılaşması yüzünden bebek kalbinin durması

Eğer hamilede kan pıhtılaşma bozukluğu varsa (trombofili), bebeğin kordonunda damarlarda pıhtılaşma yaşanabilir. Pıhtılaştığında kan dolaşımı kesileceğinden bebeğe kan ve oksijen akışı kesilerek kalp atışlarında durma gözlemlenebilir.

Hastalıklar yüzünden bebeğin kalbinin durması

Bebek ve hamilenin kendisinin gebelik süresi boyunca sağlıklı olması ve sağlığına dikkat etmesi şarttır. Enfeksiyonel hastalıklar olduğunda gebeliğin ilk haftalarında fetüs zarar görebilir. Bu durum bebeğin kalp durması gibi başka sorunlarda meydana getirebilir. Yine annenin sigara kullanımı, alkol ve uyuşturucu gibi maddeler alıyor olması bebeğin kalp atışlarında kesinti yaratabilir.

Fetüsteki kromozom bozukluğu kalbinin durmasına neden olur

Fetüsteki kromozom bozukluğu fetal ölümün bir diğer nedenidir. Bu yaşanan anormallikler yüzünden normal olmayan yumurta, sperm veya anormal şekilde kombinasyonu yüzünden kaynaklanabilmektedir.

Anne karnında ölmesi nasıl anlaşılır, bebeğin kalp durma belirtileri

  1. Vajinadan kan gelmesi
  2. Karında ağrılar veya kramplar
  3. Bebekteki hareketsizlik
  4. Lekelenme veya pembe renk kan gelmesi, kahverengi lekelenme
  5. Belde ve sırtta ağrılar
  6. Kusma, bulantı, koku hassaslığının geçmesi
  7. Kasıklarda ağrılar

Kalp durmasına sebep olan diğer nedenler

Anne adayının bazı rahatsızlıkları yüzünden de bebek ölümü gerçekleşebilir. Bunlar;

  • Hipertansiyon,
  • Şeker hastalığı,
  • Kronik böbrek hastalığı,

Bazı enfeksiyonel hastalıklarında bebeğe geçişi ile metabolik ya da kromozomal doğum kusurları bebek kalbinin durmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu