Psikoloji

Anksiyete (Kaygı) Nedir?

Anksiyete (Kaygı) Nedir?

Günlük hayatımızda kimi zaman kaygı duymamız oldukça normaldir. Hatta dozunda kaygı stres altında odaklanmamıza ve işimizi daha doğru yapmamıza yardımcı olur. Ancak, bu kaygı duygusu günlük hayatımızın gereklerini yerine getirmekte bizi zorluyorsa örneğin sosyal fobide olduğu gibi yeni insanlarla tanışamıyorsanız anksiyete sizin için sorun olmuştur. Peki, anksiyete nedir? Belirtileri nelerdir? Anksiyete tedavisi yöntemleri nelerdir?

Anksiyete (Kaygı) Nedir? Psikoloji

Anksiyete Nedir?

Anksiyete, kişide görülen korku, endişe, sıkıntı halidir. Nedeni bilinmeyen tedirginliktir. Sürekli kötü bir şey olacakmışçasına bir bunaltı hissetmektir. Kişi sürekli kaygılı olur ve bu kaygı onun sosyal hayatını yani işini okulunu etkiler. Kimi zaman kişi belirli şeyleri yapmadığı zaman başına kötü şeyler geleceğini düşünür. Örneğin bir anksiyete çeşidi olan obsesif kompulsif bozuklukta kişi ellerinde mikrop olmasından korktuğu için sürekli ellerini yıkayabilir. Ve bu davranışlar onun günlük yaşantısını sekteye uğratabilir. Peki, anksiyetemiz olduğunu nasıl anlarız? Anksiyetenin belirtileri nelerdir?

Anksiyete Belirtileri

Duygusal olarak kişi sürekli nedensiz kaygılı ve sıkıntılıdır. Konsantrasyonda azalma, çabuk irkilme, kolay yorulma, kötü bir haber alacağı beklentisi ve ölüm korkusunu sayabiliriz. Bu duygusal belirtilerin yanında fiziksel belirtilerde bulunmaktadır. Otonom sinir sisteminin yani iç organlarımızın çalışmasını düzenlemek gibi görevleri olan ve isteğimiz dışında çalışan sinir sisteminin aşırı çalışması sonucu bazı fiziksel belirtiler meydana çıkar. Bunlar arasında kalp çarpıntısı, ellerde terleme, ağız kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, göğüste ağrı gibi belirtiler verir ve bu nedenle başka hastalıklarla karıştırıla bilinir.

Anksiyete Nedenleri

Anksiyetenin biyolojik ve ruhsal nedenleri vardır. Kişinin girdiği zorlayıcı durumlarda beyinden salgılanan bazı maddeler ve salgılandıkları bölgelerdeki reseptörlerde bazı değişiklikler olmaktadır. Ayrıca hormonlarında anksiyete üzerinde etkisi olduğu bilinmektedir. Örneğin menapoza girildiğinde anksiyete olmakta östrojen takviyesi yapıldığında anksiyete giderilebilmektedir. Ruhsal olarak ise kişi zorlayıcı bir durumla örneğin boşanma, eşini kaybetmek gibi karşılaştıklarında kişiler anksiyete hissederler.

Anksiyete Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta genellikle tedaviye çok kısa sürede cevap verir. Tedavi, anksiyetenin türüne ve şiddetine göre değişir. Ancak genel kural ilaç ve psikoterapinin beraber yürütülmesidir. Benzodiyazepinler ve bir çok anti depresan grubu tedavide kullanılmaktadır. Psikoterapi ise 5-20 haftalık seanslarla devam eder.

 

 

Kendi Kendimize Neler Yapabiliriz?

Anksiyete bozukluğu olan bir kişinin elbette ki profesyonel bir yardım alması gerekir. Ancak uzmanlar bizi rahatlatacak tedavi sürecine yardımcı olacak önerilerde de bulunuyorlar. Psikiyatrist ve Psikoterapist Prof. Dr. Şükrü Uğuz bunlardan bazılarını şöyle sıralıyor; rahatlama teknikleri uygulayın, Alkol ve nikotin tüketimini azaltın, düzenli olarak egzersiz yapın, uykunuza dikkat edin.  Düzenli yapıldığında meditasyon, nefes egzersizleri gibi rahatlama tekniklerinin kaygı seviyesini azalttığını söyleyen uzmanlar en az günde 7-9 saat uykuyu da tavsiye ediyorlar. Ayrıca güne güzel bir kahvaltıyla başlayıp uzun süre aç kalıp kan şekerinin düşmesine izin vermemek gerekiyor. Egzersiz ise sadece kaygınızı hafifletecek bir yöntem değil aynı zamanda sağlık için gerekli. Bu nedenle günde en az 30 dakika egzersiz tavsiyeler arasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir