Sağlık

Anksiyete İle Mücadele

Anksiyete İle Mücadele

Günümüzdeki yaşam koşullarının hem maddi hem de manevi olarak giderek zorlaşıyor olması, özellikle gençlerde her geçen gün psikolojik bazı rahatsızlıkların yaygın olarak görünmesine yol açmaktadır.

Günümüzde en çok görülen psikolojik rahatsızlıklar kategorisinde yer alan anksiyete nedir sorusu kısaca; endişeli olma, kaygı ve korku duyma, nedeni belli olmayan gerginlik hali olarak açıklanabilir.

 

Anksiyete her yaşta her yaşam koşulunda ortay çıkabilen, depresyon belirtileri ile başlayıp, ilerleyen durumlarda aşırı kaygı durumuna yol açan bir rahatsızlıktır. Özellikle aşırı stres ve baskı altında olma durumu anksiyetenin varlığını tetiklemektedir.

Anksiyete İle Mücadele

Anksiyete Nasıl Anlaşılır?

Gün içerisinde kaygı ya da endişe duygusu zaman zaman ortaya çıkmakta ve neden ortadan kalkınca kaygı duygusu da yerini rahatlamaya bırakmaktadır. Anksiyete bozukluğu varlığı söz konusu ise kaygılı ve endişeli olma durumu süreklilik arz etmektedir.

Kişi her zaman en kötü senaryoyu düşünür ve ona inanarak gerçekleşmiş gibi huzursuz ve gergin olur. Her olayda kötü bir şeyler olacakmış hissi nedeniyle günlük işleri yapmaktan bile kaçınan kişi, sürekli huzursuz ve asabi tavırlar sergileyebilmektedir.

Sürekli kronik hale gelmiş olan baş ağrısı, problem boyutuna ulaşmış uykusuzluk, nefes almada zaman zaman güçlük çekme ve daralma hissine kapılma, kaslarda gerginlik, genel vücut ağrısı anksiyete bozukluğunun fiziksel belirtileridir.


Kendiniz Anksiyete İle Mücadele Edebilirsiniz

Kişide anksiyete bozukluğu henüz günlük yaşamı etkileyecek düzeyde artmış değilse, günlük yaşamda bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek mevcut rahatsızlığın etkilerinin azaltılması hatta yok edilmesi olasıdır.

Kendinize basit bir anksiyete testi uygulayarak işe başlayın. Endişe ve kaygılı olma durumunuzun ciddiyetini en iyi kendiniz tayin edebilirsiniz. Günlük yaşantınızdaki normal işleri en kötüsü olacak tehlike sinyallerine inanarak yapmaktan vazgeçmek anksiyete varlığından olabilir.

Anksiyete Etkilerinin En Aza İndirilmesi

Bazı küçük değişikliklerle anksiyete bozukluğu rahatsızlığının etkileri yok edilebilir. Olumsuz düşüncelere meydan okumalı ve olumlu olanların peşine düşmelisiniz. Beyninizi olumluya doğru yöneltin.

 

Kendinize, yemenize, içmenize, beslenmenizin sağlıklı ve dengeli olmasına özen gösterin. Alkol ve sigara gibi zararlılardan uzak durun. Anksiyete hastalığı tamamen psikolojik bir rahatsızlık olup, kendinize dikkat ederseniz, başlangıç seviyesindeki hastalığı rahatlıkla atlatabilirsiniz.

 

Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

Anksiyete bozukluğu ile kişi kendisi mücadele edebilir ise de her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi anksiyete-endişe-kaygı durumunda da profesyonel olarak yardım almaktan çekinmeyin.

Durumunuzun ciddiyetinin farkına varın ve kendinizi çok iyi dinleyin. Her zaman kendinizi olumlu ve sakin tutmaya çalışmak olması gerekendir ancak anksiyete bozukluğu ile baş edemeyeceğiniz boyutlara ulaşmasını beklemeden destek almak için uzmanlara başvurun.

Anksiyete tedavisinde ilaçlı tedavinin yanında kişinin kendini bulabileceği terapiler de etkili olmaktadır. Kaygının asıl nedeninin bulunması tedavide öncelikli olandır. Neden bulunduktan sonra nedenden sonuca doğru çözümlenerek gidilen terapiler ile anksiyete yok edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu