Hastalıklar

Ankilozan Spondilit

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, bel kemiği ile kalça kemiği arasında bulunan eklemin iltihaplanması sonucunda, hareket kısıtlılığına neden olan bir romatizma hastalığıdır. İstatiksel olarak 100 kişiden 1’inde bu hastalık görülmektedir. Bu hastalıkta bel ve boyun hareketleri kısıtlanır. Aynı zamanda öne doğru kamburluğa sebep olur. İleriki evrelerde ise boyun hareketleri ciddi anlamda kısıtlanır, baş hareket ettirilemez ve görüş alanı daralır.

Ankilozan Spondilit’in Nedenleri

Ankilozan spondilit nedenleri tam olarak bilinememektedir. Fakat HLA-B27 geni bulunan bireylerin, hastalığa yakalanma oranı daha fazladır. Bu sebepten aile geçmişinde böyle bir hastalık olup olmadığı önemlidir. Erkekler, kadınlara göre 2 kat daha fazla etkilenir. Bu hastalık kadınlarda daha yavaş ilerler.

Ankilozan Spondilit’in Belirtileri

  • En temel belirtisi, istirahat sonrasında ortaya çıkan bel ağrısıdır. Sabahları yataktan kalkarken bel ağrısı ile tutukluğu yaşanır. Gün içinde azalabilen ya da tamamen yok olan ağrı ve tutulmadır.
  • Özellikle 40 yaşından küçüklerde görülür.
  • Bilek, diz ve omuzlarda şişkinlik görülür.
  • Sık sık boyun ağrısı ve tutulmalar yaşanır.
  • Bel bölgesinde sabah sertliği ya da ağrısı olabilir. Fakat zaman ilerledikçe azalır ya da kaybolur. Bu şekilde üç ay ya da daha fazla süre boyunca devam eder.
  • Herhangi bir nedene bağlı olmadan kilo kaybetmek ankilozan spondilit belirtileri arasındadır.
  • Halsizlik hissedilir.
  • Gözlerde ağrı, kızarıklık, bulanık görme gibi kalıcı hasara sebep olabilecek iltihap olur.

Ankilozan Spondilit’in Tedavi Yöntemleri

Tedavinin amacı; tutukluğu ve ağrıyı gidermek, sakatlık ve hastalıktan kaynaklanan kötü sonuçları önlemek ya da geciktirmek içindir. Erken tanı, kalıcı hasarın gelişmemesi için bu hastalıkta oldukça önemlidir.

Ankilozan spondilit tedavisi için en sık tercih edilen yöntemlerden birisi ilaç tedavisidir. İlaçlar, ağrı ile tutukluğu giderir. Fakat mide koruyucu ilaçlar ile birlikte alınmalı ve uzun zamanlı kullanım için yan etkileri takip edilmelidir.

Ankilozan spondilit hastalarının vazgeçilmezi egzersizdir. Hastanın esnekliği ve duruşunun korunması için germe egzersizleri gereklidir. Göğüs kafesi esnekliği için de solunum egzersizleri önemlidir. Bu egzersizler gün içerisinde tekrarlanabilir. Fakat pilates, yüzme, yoga, futbol, voleybol, basketbol tarzı sporlardan kaçınmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu