Sağlık

Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir?

Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir?, hastalık nasıl tedavi edileceği sitemizde Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir? ile ilgili ayrıntı kısmı araştırmaya koyulduk.. Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir? ile alakalı tüm bilgiler makalemizde..

Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir?

Kendini kusturmaya çalışmak ve kusmayı alışkanlık haline getirmek çok zararlıdır. Vücudun elektrolit dengesi bozulabilir, mide asidinin boğazda yahut dişlerde aşınmasına neden olabilir yahut bulimia gibi ciddi yeme bozukluklarına neden olabilir. Vücudunuz sürekli olarak kusmaya hazır bir vaziyette bulunacağı için ciddi sağlık poblemleri meydana gelebilir. Bu nedenle zayıflamak için yahut herhangi bir şeyden dolayı kendini kusturmaya çalışmamalı, doktor onay vermediğini sürece bu gibi metotlarla kendinizi tehlikeye atmamalısınız.

Kendinizi Kusturmanın 7 Kolay Yolu

Parmağınızı kullanabilirsiniz;

Parmağınızı dilinizin üzerinden boğazınıza doğru uzatmalısınız. Parmağınız dilinize temas edince vücudun tepkimeye geçer ve tıkanma refleksi meydana gelir. Yani midenizin bulanmasına neden olmaktadır ve sizi kusmaya teşvik eder.

Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir?

Tuzlu ılık su içerek kusmayı deneyebilirsiniz;

Tuz sodyum içeren doğal bir maddedir. Fazla sodyum alındığında vücudun elektrolit dengesi bozulur ve kusma refleksini harekete geçirir.

Bir bardak ılık suyun içerisine iki çay kaşığı tuz eklenir ve tek yudumda içilir. Vücudunun tepkimeye girerek kusma refleksinde bulunması hemen hemen 20-30 dakika sürebilir.

 

Ilık tuzlu su ile gargara uygulayabilirsiniz;

Bir bardak ılık suyun içerisine iki çay kaşığı kadar tuz eklenir ve karıştırılır. Ardından bir yudum alınır ve 3-5 saniye ağızda tutulur. Baş hafifçe öne eğilir ve 7-8 dakika gargara yapılır. Ilık tuzlu su ile yapacağınız gargara kusmaya neden olan refleksi tetikleyecektir.    

Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir?

Diş fırçası kullanabilirsiniz;

Kusmak için en etkili yöntemlerden bir diğeride diş fırçasıdır. Diş fırçasıyla dilinizin biraz arkasını fırçalamaya kalktığınızda tıkaç ve gag refleksine neden olmaktadır ve aniden kusmaya hazır hale gelebilirsiniz.

 

Hoşunuza gitmeyen bir görüntü düşünerek kusmayı hayal edebilirsiniz;

Hoş olmayan görüntüler, kokular yahut seslere odaklanmalı, vücudunuzu kusmaya zorlamak için beyninizde herhangi bir şeyi düşünmelisiniz. Böylelikle beyninizdeki nöronlar, bu tür uyaranlara refleks olarak hasta olmanıza neden olabilir.

 

Çiğ yumurta beyazıyla gargara uygulayabilirsiniz;

Yumurtanın beyazı yani akı ile gargara yapmak; kokusu, tadı ve kıvamından dolayı midenizi bulandırabilir ve aniden kusmanıza neden olabilir.

Hardallı su içmeyi deneyebilirsiniz;

Hardal, yüksek miktarda sodyum içerir. Hardallı su içtiğinizde tuzlu suda bulunacağı gibi mideniz bulanabilir ve kusmanıza neden olabilir. Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı hardal ekleyerek karıştırın ve bir defada içmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu