Bebek ve Çocuk

Anensefali hakkındaki tüm sorular, anensefali genetik mi, anensefali bebek doğurmak

Anensefali ne demekAnensefali nedir?

Bu bir doğum kusurudur. Anensefali olduğunda bebeğin kafatasında bazı kısımları oluşmadığı veya beynin oluşmadığı şekilde meydana gelen doğum kusurudur.  Eğer böyle bir durum yaşanırsa bebek doğduktan 10-15 gün veya doğmadan önce hayatını kaybeder. Anensefali olan bebek yaşayamaz.

Anensefali tanısı 3. aydan başlayarak yapılır. Anensefali bebeklerde gözler kurbağa gözleri gibi dışarıya çıkık şekilde olduğu için kurbağa çocukda denilmektedir. Anensefali’nin tekrarlama riski 2. gebelikte 100 bebekte 5 ortalamasıdır. 2. gebeliğe başlanmadan folik asitin yüksek miktarlarda alınması Anensefali riskinde azalma yapar.

Anensefali nasıl anlaşılırAnensefali bebek belirtileri

 • Bebeğin kafatasının hiç olmaması veya bir kısmının olmaması
 • Bebeğin beyninin bir kısmı veya tamamının oluşmaması
 • Kör olması
 • Sağır olması
 • Yüz hatlarının anormal oluşu
 • Kalp sorunları

Anensefali neden olur?

Anensefali bebek nedenleri tam olarak tesbit edilmiş değildir. Genetik veya çevresel etkenlerden dolayı olabileceği düşünülmektedir. Anensefali sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

 1. Genetik nedenler
 2. Gebenin/Hamilenin yetersiz folik asit alması
 3. Gebelikte veya hamilelik öncesinde tip 1 diyabet
 4. Hamiledeki anormal vücut ısıları
 5. Gebelikte çok kilolu olmak
 6. Aşırı sıcak oluşması
 7. Çinko ve Bakırdan kaynaklı yetersizlik
 8. Annenin sara hastası olması

Anensefali bebek nasıl anlaşılır?

Anensefali olan bebek muayenlerde ve doğumda teşhis edilir. Kafatasındaki basık oluşu kemik eksikliklerini ve beynin yetersiz gelişimini gösterir.

Anensefali testi

Alfa-fetoprotein: fetüs tarafından üretilerek rahimdeki amniyo sıvısında bulunan bir proteindir. Yüksek oluşu ile bazı sorunlar olur bunlar, beyinde ve omurilik kusurları, kromozal bozlukluk gibi bilgiler almaya yarar.

Amniyosentez: Kromozomal, genetik ve doğum kusurlarını görmek için yapılan testtir. İğne ile amiyon kesesi içinden sıvı alınarak test yapılır.

Ultrason: Kan damarları, doku ile organları görüntülemeye yarar. Bilgisayara bağlı olarak yüksek frekans ve ses dalgalarını görüntüye aktarır. İç organlar ve damarlardaki kan akışını değerlendirmekte kullanılır.

Anensefali riskini azaltma

Anensefali olmaması için anne olacak adayın hamile kamadan 1 ay öncesinde nöral tüp defektlerinden korunmak üzere doktordan onay alınarak günlük 400 mcg (mikrogram) folik asit almasında fayda olacaktır.

Öncesinde Anensefali, nöral tüp defekti olan anne adayın hamileliğin 14-16 haftaları arasında ultrason, amniosentez ve alfa-fetoprotein ölçümü yaptırması ile sonuç gözlemlenebilir.

Anensefali tedavisi

Tedavisi olmayan bir kusurdur. Sadece folik asit takviyeleri ile oluşumunun önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu