Hastalıklar

Anemi (Kansızlık)

Anemi (Kansızlık)

Kan, kırmızı kan hücrelerini yani alyuvarları içerir. Bu hücrelerin yapısında kırmızı olmasını sağlayan ve oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin bulunur. Hemoglobin kanda olması gereken miktarın altında ise, kansızlık yani anemi ortaya çıkar.

Anemi (Kansızlık) Hastalıklar

Aneminin Belirtileri

Aneminin sıkça rastlanan belirtileri; çabuk yorulma, halsizlik, kalp çarpıntısı, uyuma isteği, baş dönmesidir. Fakat daha ileri durumlarda ise; nefes darlığı, hafıza problemi, iç sıkıntısı, saç dökülmesi, konsantrasyon bozukluğu, üşüme, dil ve dudak kenarlarında oluşan yara, tırnakların kolay kırılması gibi etkiler de görülür.

Anemi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

  1. Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Anemi: Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık yaşayan bireylerde toprak, buz ve kağıt gibi yenilemeyen maddelere karşı bir iştah söz konusudur. Dudak çatlaması, ağız içerisindeki ağrı, tırnaklardaki şekil bozukluğu ve dil ağrısı belirtiler arasındadır. Doktor, demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık için, demir takviyesi reçetesi yazabilir.
  2. B12 Eksikliğinden Kaynaklanan Anemi: Vücutta B12 vitamini eksik kalırsa, kansızlığa neden olabilir. İğne batıyormuş hissi, el ile ayaklarda karıncalanma, yürüme bozukluğu, güçsüzlük, unutkanlık ve sakarlık gibi belirtiler olabilir. B12 eksikliğinden kaynaklanan kansızlığın tedavisinde ise, bu eksikliğin giderilmesi gerekir. Doktor enjeksiyon şeklinde B12 vitamini deposunu doldurur. Eksiklik sınırda ise B12 takviyeleri yapılır.
  3. Kronik Kurşun Zehirlenmesinden Kaynaklanan Anemi: Kurşun zehirlenmesi, ciddi risk teşkil eden bir zehirlenmedir. Diş etlerindeki renk değişimi, kusma, kabızlık ve karın ağrısı gibi belirtiler bulunur. Çok sık rastlanan bir tür değildir ve bu tür kansızlığı olan kişiler sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
  4. Kırmızı Kan Hücre Yıkımından Kaynaklanan Anemi: Hemoliz olarak bilinir ve kronik ile ani olmak üzere iki şekilde görülür. Cilt ve göz aklarında oluşan sararma, bacaklarda ülser, idrar rengindeki değişiklik gibi belirtiler kronik belirtilerdir. Cilt altı morlukları, nöbetler ve karın ağrısı ise ani belirtilerdir. Demir değişimi, folat takviyesi ve kan nakli ile tedavi edilebilir.
  5. Orak Hücreli Anemi: Kalıtsal bir kansızlık türüdür. Bu hücreler kan akışını olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda organlara da yeteri miktarda kan ulaşmasını engellemektedir. Halsizlik, bacak, eklem, gelişim bozukluğu ve karın ağrısı gibi belirtileri mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir