Hastalıklar

Anemi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Anemi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kan proteinlerinden olan hemoglobin, kana kırmızı rengini vermekte ve oksijenin dokulara taşınmasını sağlamaktadır. Alyuvar hücreleri tarafından doku hücrelerine taşınan hemoglobinin, kanda normal seviyelerin altına düşmesi durumu ya da alyuvar hücrelerinin sayısının azalması anemi ya da kansızlık olarak adlandırılmaktadır.

Anemi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Anemi doğumsal bir hastalık olarak ortaya çıkabilmekle birlikte sonradan da meydana gelebilmektedir. Birçok farklı anemi tipi bulunmaktadır.

Anemi hastalığında dokuların oksijenlenmesi düşük olduğundan, kas ağrıları, ileri durumlarda organ fonksiyonlarında bozukluklar, saç dökülmesi, unutkanlık, el ve ayaklarda uyuşma gibi durumlar görülebilmektedir.

Anemi nedenleri arasında genetik faktörler bulunmakla birlikte özellikle beslenme düzeninin dengesiz ya da yetersiz olması da anemi hastalığına yol açabilmektedir.

En Yaygın Anemi Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık belirtileri arasında en yaygın olarak görülen durumlar, şiddetli baş dönmesi, gözlerde, yüzde ve tırnaklardaki solgunluk, unutkanlık, kulak çınlaması, çarpıntı, çabuk yorulma, nefes darlığı, dudakların çatlaması, üşüme, gözlerde kararma, huzursuz bacak sendromu ve konsantrasyonda bozulma olarak sıralanabilmektedir.

Elbette sayılan bu belirtiler, vücuttaki başka hastalıklar sebebiyle ya da çeşitli vitaminlerin eksikliği sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden net bir anemi teşhisi mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Anemi teşhisi konulmadan önce kan sayım testi yapılmaktadır. Bu test sayesinde anemi tipinin ve seviyesinin tespit edilmesi sağlanmaktadır.

Anemi teşhisinde fiziki muayene esnasında, kalp atış hızı dinlenmekte, dalak ve karaciğer şişmesi olup olmadığı kontrol edilmekte, solunum fonksiyonlarının normal olup olmadığı incelenmektedir.

Anemi Nasıl Tedavi Edilir?

Anemi tedavisinde öncelikle, aneminin türü, şiddeti ve seyri belirlenmekte buna göre tedavi uygulamaktadır. Tedavide anemiye neden olan etken teşhis edilir ve bu etkenin ortadan kaldırılması hedeflenir.

Anemi demir eksikliğinden ya da folik asit eksikliğinden kaynaklanıyorsa, doktorunuzun öncelikli tavsiyesi yeşil ağırlıklı meyve sebze tüketimi olacaktır. Bunun yanı sıra ilaç ve serum takviyesi de söz konusu olabilmektedir.

B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen anemi türünde tedavi için enjeksiyon ya da damla uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra B12 vitamini takviyesi de söz konusu olacaktır.

Aneminin şiddetli olması, çok ilerlemiş olması, doku ve organların sağlığı açısından aciliyet gerektirdiğinden kan nakli ya da kök hücre nakli yapılabilmektedir. Anemiye neden olacak kadar ciddi kanama durumlarında cerrahi müdahale yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu