Bebek ve Çocuk

Anason çayı bebeklerde uyku yaparmı, Anason çayı bebek gazı alır mı?

Anason çayı bebeklerde uyku ve gaz için faydalı mı?

Anason tohumuyla hazırlanan çaylar veya içecekler doktora sorulmadan kullanılmaz. Doktorunuz emen bebekler için sadece anne sütü verilmesini eğer gerekiyorsa anasonun anne tarafından alınmasını önerebilir. Doktorların bir kısmı bebekte gaz gibi sorunlar için anason çayı tavsiye ederken bir kısmı belirli bir ayını doldurmadan verilmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Bebeklere anason tohumunda kolik ve sindirimsel sorunlar için çare olacak şekilde içerikler mevcuttur. Aynı zamanda annenin  prolaktin seviye artışı ile sütün fazlalaşmasına yardımcı olduğu bilinir.

Bebekler için anason çayı tarifi

Cezvenin içinde yarım bardak suyu kaynatarak alın ve içine 1 çay kaşığı anason atarak 10 dakika kadar demlenir. Süzülerek ılıyınca çay kaşığı yardımı ile bebeğe içirilir. Doktora sormadan kullanmayın!

1-2 aylık bebekler için bazı uzmanlar bebeğin gaz sancıları için 1 çay kaşığı içirilmesinde sakınca görmezken bazıları kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir.

Yine 3 aylık sorun yaşayan bebeklerde anason çayı ile çare arayan annelere günde 1-2 kaşık çayın içirilmesini tavsiye eden doktorlar mevcuttur.

Bebeğin ek gıdaya başladığı dönemlerde ise doktora sorularak miktarı konusunda bilgi alınmasıyla günde 1 çay bardak civarında anason çayı verilmesinde sakınca olmadığı belirtilmektedir.

Uzmanlar ayrıca şunları tavsiye etmektedir;

1 aylık 2 aylık bebekler için anason çayı vermek yerine zinco damla ve metsil önermekteler. Zinconun içeriğinde anason ve rezene bulunmaktadır. Bu dönemlerdeki bebeklerde gaz sancıları için zinconun 4*8 damla olarak kullanılması ve 3 aylık öncesi bebekler için anasonun kullanılmaması önerilmektedir.

Sonuca bakarsak;

Annenin bebeklerde uyku sorunu veya gaz gibi sorunları gidermek adına kullanmak istedikleri anason çayının uzmanlar tarafından önerilebildiği gibi önerilmediğide görülmektedir. Doğru olan, internet üzerinden araştırmak yerine kullanılması gereken miktar için doktorunuza telefon açıp sormanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu