Doğal Tedaviler

Ananas kabuğu nasıl değerlendirilir, Ananas kabuğu ile ne yapılır?

Ananas kabuğu ile ne yapılabilirAnanas kabuğu çayı ve faydaları

Ananas kabuğu belki aklınızda nasıl değerlendirebilirim sorusu bırakabilir veya ananas kabuğunun bir faydası var mı yoksa zararlı mı gibi düşünceler olabilir. Ananas faydaları ile meşhur bir meyve olup aynı zamanda kabuğu ile de aynı şekilde faydalan görebilirsiniz. Ananas kabuğu meyvesi kadar değerli ve faydalı içeriklere sahiptir. Aynı zamanda Ananas kabuğu çayı yaparakta tüketebilirsiniz.

Ananas kabuğunun insana faydaları

1- Ananas kabuğu doğal öksürük ilacıdır

Evde öksürük ilacı nasıl yapılır diyorsanız hemen aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Ananas kabuğunda “bromelanin” bulunur. Bu bileşen öksürük kesmek için etkili maddeler arasındadır. Kabuğu yemek zor olduğundan suya koyarak bir şurup elde edebilirsiniz.

Evde öksürük şurubu nasıl yapılır, öksürük şurubu tarifi:

Ananası güzelce yıkayın ve bıçak yardımı ile ile soyun. Bir sürahi içine veya tencereye alıp üzerine kadar kaynar su ilavesi yaparak 1 saat bekletin. Tencereden kabukların suyunu süzerek içerisine bak ilavesi yapıp tüketin.

2- Ananas çekirdekleri mide için faydalıdır

Kabuğa yakın olan sert çekirdekler içinde Lif, bromelain ve C vitamini bulunur. Midenizden ölü doku ve sindirilmesine hızlı yardımcı olamak bromelain enzimi fayda sağlar. Çekirdekleri ezerek ve suyunu içeceklere ilave ederek kullanabilirsiniz. Çekirdekler çiğnenmiyor diyebilirsiniz ama çorba ve güveç gibi yemeklere atabilirsiniz.

3- Ananas kabuğu nasır

Özellikle ayak nasırlarında kabuğu soyarak iç kısmını nasır olan yere sarıp 1 gece beklettiğinizde nasırlarınız yumuşar. Nasırları yumuşatarak gidermek için ananas kabuğunda faydalı enzimler bulunmaktadır.

4- Ananas kabuğu çayı ile zayıflama

Kabuklarını çay olarak tüketirseniz tok kalırsınız. Ananas çayı ile zayıflama tarifi şu şekildedir;

4 bardak su içine 3 parça ananas kabuğu atın, 1 parça zencefil, 1 kabuk tarçın ile yarım limonu atarak kaynamaya bırakın. 3 dakika kadar fokurdayacak şekilde kaynadıkyan sonra 3 ara öğünde 1’er bardak için.

5- Ananas kabuğu cilde faydası

Ananas kabuğu selülit için faydalıdır. İçerisindeki bromelain bulunduruyor olması sindirim, şişlik, ödem, iltihaplar için fayda sağlar. Kabuklarını yiyemeyeceğiniz için çayını içerek fayda görürsünüz. Selülit ve ödem oluşumuna engel olacaktır.

Ananas çayı nasıl yapılır, ananas çay tarifi

Ananasın çayı kabuğundan yapılır. Tarifi ise şu şekildedir;

Malzemeler:

  • 1 ananas kabuğu
  • 2 çubuk tarçın
  • Yarım kaşık rendeli zencefil
  • 5 bardak su

Tarifi ve hazırlanırışı:

Güzelce yıkanarak temizlenmelidir. Ananası bıçakla soyın ve tencere içerisine atın. 1-2 tane zencefili temizleyip kabuklarını soyup sarı olan yeri ile birlikte tencereye rendeli şekilde atın. Tarçınları ve suyu koyarak 30 dakika kaynatın. Süzdükten sonra gün boyunca içilebilir.

Not: Yine benzer tarifeler için İbrahim Saraçoğlu, Feridun Kunak, Şeyda Coşkun tarif ve önerilerinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu