Sağlık

Ananas dil yanması, ananas neden dilini yakar, ananas yedim dilim yanıyor

Ananas yedikten sonra alerjik durumlar

Ananas yerken temas ettiği bölgelerde örneğin; Ananas dil yanması, ananas neden dilini yakar, ananas yedim dilim yanıyor gibi şikayetler alıyorsanız aynı zamanda dilde, yanakta, dudakta, damakta ve ağız bölgelerinde şişlik, kızarıklık gibi durumlar oluşuyorsa “Ananas Alerji” oluşmuş olabilir.

Ananas alerjisinin en çok karşılaşılan belirtisi ise kulak ve kulak arkası, boyun ve vücudun diğer bölgelerindeki kaşıntılardır. Şunu belirtmekte fayda var; ananas alerjisi çok nadir görülen bir alerji türüdür.

Ananas alerjisi

Besin ve gıda alerjilerinde olduğu gibi bağışıklık sistemi ananas içinde bulunan proteinleri zararlı bir madde olarak algılamasından kaynaklıdır. Ananas yediğinizde vücudunuz zararlı madde almış gibi algılayarak tepki verir. Bu tepkiler ise şişlik, kızarıklık veya kaşıntı gibi olur.

Sıklıkla şu belirtiler oluşur;

  1. Vücutta kaşıntı
  2. Yüzde şişlik
  3. Dilde şişlik
  4. Herhangi bir bölgede kızarıklık
  5. Ağza metal tat gelmesi
  6. Kusma, bulantı
  7. Burunda tıkanıklık ve nefes daralması
  8. Baş dönmesi ve bayılma olarak belirtiler çıkar.

Not: Ananas yedikten sonra karın bölgesi taraflarında kramp girebilir. Sıklıkla ananastan olduğu düşünülmez kişinin aklına pek gelmez. Yukarıdaki belirtilere ek olarak mide krampları, kabızlık, ishal gibi mide sorunları yine ananas yedikten sonra oluşabilir.

Ananas alerjisi tesbiti güç olduğundan Üniversite hastanelerinde alerji bölümlerine başvurmak doğru olacaktır.

Eğer ananas yedikten sonra yukarıdaki gibi astım, mide sorunları, bağırsak sorunları yaşıyorsanız ananas içerek içecekler ve yiyeceklerden uzak durmanızda fayda olacaktır.

Ananas alerji tedavisi

Ananas alerjisi semptomları antihistaminikler ve tropikal kortikosteroidler ile tedavi edilir. Epinefrin nefes daralması ile baş dönmesi sorunu yaşayanlarda uygulanabilir. Eğer alerji yüzünden cildinizde deri döküntüleri oluşuyorsa calamine losyon kullanabilirsiniz.

Doktor tavsiyesi alarak tedaviye gitmek en doğru seçimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu