Sağlık

Amiloidoz

Amiloidoz, amiloid denilen proteinin organlarda birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle nadir görülen bir hastalık türüdür. Bu sebepten tanısı gecikebilir. Amiloidoz hastalığının 3 türü mevcuttur.

Birincil (Primer) Amiloidoz: Amiloidoz türleri içerisinde en yaygın olanıdır. Kalbi, akciğeri, dili, cildi, sinirleri ve bağırsakları etkileyen bu türün, herhangi bir hastalık ile bağlantısı bulunmamaktadır.

İkincil Amiloidoz: Dalağı, böbrekleri, bağırsakları ve karaciğeri etkileyen bu tür; romatoid artrit, tüberküloz ve kemik iliği iltihabı gibi hastalıklarla bağlantılıdır.

Kalıtsal Amiloidoz: Sinir sistemi ile sindirim sistemini etkiler. Aile bireylerinden geçen bir türdür.

Amiloidoz’un Belirtileri

  • Ayak bileklerinde ve bacaklarda şişme görülebilir.
  • Besin düzeni değişmemesine rağmen kilo kaybı yaşanabilir.
  • Eklem ağrıları hissedilebilir.
  • İshal ve kabızlık görülebilir.
  • Büyüyen karaciğer ile büyüyen dil amiloidoz belirtileri arasındadır.
  • Deri değişiklikleri meydana gelebilir.
  • Yutkunurken güçlük çekme yaşanabilir.
  • Nefes almakta güçlük hissedilebilir.
  • Ellerde ve ayaklarda uyuşma hissedilebilir.
  • Kalp atışında düzensizlik meydana gelebilir.

Amiloidoz’un Nedenleri

Amiloidoz Sağlık

Amiloidoz yaşam tarzına, strese ya da beslenmeye bağlı bir hastalık değildir. Amiloidin dokularda toplanma ve üretilme nedeni bilinmemektedir. Kemik iliğinde başlayan bir hastalıktır. Kemik iliği; beyaz ve kırmızı kan hücrelerini, vücudu ve pıhtı hücrelerini enfeksiyonlardan koruyan antikorlar üretir. Vücut daha sonra antikorları parçalar ve parçalanamayan antikorlar amiloidoz olarak görülür.

Amiloidoz’un Tedavi Yöntemleri

Amiloidoz tedavisi için genellikle ilaç kullanılır. Steroidlerin de daha iyi çalışması için diğer ilaçlar ile bir araya getirilir.

Kanser tedavisinin en yaygın seçeneği olan kemoterapi, amiloidoz tedavisi için de kullanılabilir. Genellikle kan hücrelerini yok etmek için tercih edilir.

Amiloidoz cerrahi tedavisi ise organ nakli içerebilir. Karaciğer nakli, bazı amiloidoz türlerinin tedavisinde etkili olmuştur. Kalp ve böbrek nakli de etkili olabilir. Fakat tüm hastalar için organ nakli iyi bir seçenek olmayabilir.

Diğer bir yöntem ise diyet tedavisidir. Doktor beslenme konusunda alınması gereken önlemleri söyler. Genellikle düşük sodyumlu bir diyet takvimi uygulanır..

Genellikle organ fonksiyonu korunmuş hastalar için ise kök hücre nakli etkili bir yöntem olur. Doktor bu nakillerden önce detaylı bilgi vermektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir