Tedaviler (Tıp)

Ameliyat

Ameliyat nedir?

Ameliyat, cerrah tarafından bir hastanın herhangi bir bölgesini kesme, parça alma, kesilen alanların tekrar düzenlenmesi adına yapılan dikme işlemidir. Ameliyatlar genel olarak iyileştirme adına yapıldığı gibi bazı özel durumlarda sağlıklı kişilerden parça/örnek alma veya organ nakli için aynı işlemler yapılmaktadır.

İlaç veya ruhsal yönden uygulanan tedaviler aracılığı ile iyileşme gösteremeyen kişiler için uygulanarak hastanın yapı bozukluğu veya yaralanmalarının düzene girerek sağlığının kazanılması adına yapılan kesme işlemleridir.

Tıp alanında en eski dallar arasındadır. Cerrahi alanda beceri ve bu becerin hastalar üzerinde uygulanışı ayrıca bir sanat olarak kabul edilebilir.

Genellikle uygulanış biçimi lokal ve genel anestesi olarak uygulanmaktadır. Cerrah kelime anlamı olarak yara ile ilgilenen o alanın uzman kişisi anlamına gelmektedir.

Cerrahlık ve ameliyatlar insanlık tarihinin doğumu ile birlikte günümüze kadar değişimler göstererek gelmiştir. Eski çağlarda kullanılan teknoloji ile günümüzde kullanılan ameliyat teknolojileri arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır ancak, hizmetin verildiği ortak nokta hastalıktan kurtulma iyileşme adınadır.

Ameliyat yapma şekli

Ameliyat
Ameliyat, cerrah tarafından uygulanarak hastanın sağlığına kavuşması için yapılan uygulamadır.

Ameliyatlar çoklu biçimlerde uygulanabilir. Çok farklı yöntemlerle yapılan ameliyatlar sadece lazer ile yapılabildiği gibi aynı zamanda basit şekillerde de yapılabilir. Hastalığın durumuna göre yapılan bu cerrahi operasyonlarda hasta tamamen bayıltılabilir veya kısmı bölge uyuşturularak ameliyatlar yapılabilmektedir.

Bir cam batması için vücudun bir bölgesinde kesi yapılarak parçanın çıkarılarak dikilmesi, göğüs silikonları takmak adına göğse açılan kesi, burun eğriliği için kemik kırılarak düzeltilmesi, böbrek rahatsızlığından dolayı böbrek alınması, organ nakiller gibi çoklu örneklerle çoğaltılabilir uygulamaların tümü ameliyat olarak gösterilir.

Ameliyatı gerçekleştirecek kişinin eğitim aldığı dallar ile uygun olması ve operasyonu yapacak cerrahın bu konuda tıp fakülteleri tarafından verilen eğitimlerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Anestezi; cerrahi müdahaleden önce yapılır. Vücudun tamamı veya bir bölümünü kapsayarak kişiyi acıya karşı duyarsız hale getirme işlemidir. Eğer ameliyattan önce vücudun sadece belli bölümündeki ağrıya duyarsızlık yapılacaksa lokal anestezi olarak isimlendirilir. Anestezi ile ilgilenen uzmanlık alanına ise anesteziyoloji (anestezibilimi) denilir.

Kelime olarak anestezi duyma yoksunluğudur. Genel anesteziler geçici olarak bilinç kaybı yaşatarak duyu/his aldılarını tamamen ortadan kaldırır. Narkoz olarak adlandırdığımız uyutma biçimi de diyebiliriz.

Narkoz, anesteziyle aynı anlamı taşıyor gibi olsa da, bilinci tam kapamadan duyarlılığı yüksek seviyede ortadan akldırması ile oluşan uyuşma halidir.

Cerrahi dallar

Cerrahinin vücudun değişik organlarıyla ilgilenen dalları vardır. Bunlar;

 • Baş – boyun cerrahisi,
 • Meme cerrahisi,
 • Kalp Damar cerrahisi,
 • Pulmoner sistem (göğüs cerrahi) cerrahisi,
 • Beyin ve sinir cerrahisi (nöroşirurji),
 • Kulak-Burun-Boğaz cerrahisi,
 • Batın cerrahisi,
 • Üriner sistem cerrahisi,
 • Göz cerrahisi,
 • Ortopedi ve travmatoloji cerrahisi,
 • Plastik ve estetik cerrahi,
 • El cerrahisi,
 • Onkolojik cerrahi,
 • Pediatrik cerrahidir.

Kaynak

 • Kaynak olarak; http://megep.meb.gov.tr sitesi kullanılmıştır. Kaynak dosyasına buradan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu