İslam
Trend

Altınlar İçin Kurban Kesilir Mi?

Kaç gram altınım olursa kurban kesmeliyim?

  • Altınlar İçin Kurban Kesilir Mi?
  • Kurban Nedir
  • Kaç gram altınım olursa kurban kesmeliyim?
  • Kurban Kimlere vacib?
  • Kurbanda Ne Kesmek Daha Makbul?
  • Kurban Etinden Kendimiz yiyebilir miyiz?
  • Kurban Eti Kimlere Dağıtılmalı?

Sizin için derlediğimiz soru başlıkları bu şekilde. Size merak ettiğiniz bu soruları bu yazımızda anlatacağız.

Kurban Nedir?

“İmkânı olup da kurban kesmeyen bizim namazgâhımıza yaklaşmasın.” (İbn Mâce, Edâhı, 2; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II/321)

Hadisi ile yazımıza başlayalım. hadiste belirtildiği üzere farz ibadetler içerisinde yer almasa bile vacib olduğu için müslümanın borcudur. Bilinmelidir ki Allah’ın takdiri olmasa kurbanlar yerine evlatlarımızı kurban etmek zorunda kalacaktık.

Altınlar İçin Kurban Kesilir Mi?

Altınlar için kurban kesilmeli. Dinimiz gereği evlenmiş kadınlar için bir mihir bağışlarız, ve onlar üzerinde hakkımız yoktur. (Bu konuyu daha sonra Mihir ve tüm detaylarını anlatacağız) ve Kadınlar başka bir gelirlerinin olmamasına rağmen kurban kesmek zorundadırlar.

Kaç gram altınım olursa kurban kesmeliyim?

Diyanetin belirlediği rakam olan 80 gram altını olan her vatandaş kurban kesmek zorundadır. Eğer ki sınıra yakın olan 80-100 gram arası bir altınınız mevcut ise bu durumda bu altınları satıp parası büyük ama gramı düşük bir altına çevirebilirsiniz, bu durumda gram rakamına ulaşmadığınız için bayan ve geliri olmayan kişiye vacib olmadığı için kesmeyedebilirsiniz.

Kurban Kimlere vacib?

Kurban hayatını idame ettirmek için gerekli olan para haricinde 85 gram altın veya 595 gram gümüş yada bunlara eş değer olan parası olan herkese vacibdir.

Kurbanda Ne Kesmek Daha Makbul?

Bu yazıda belirteceğimiz konuyu dikkatli okuyun lütfen. Diğerleri olmaz, yada iyi olmaz şeklinde bir belirtimiz yoktur. Sadece daha makbul olan hayvan/lar dan bahsedeceğiz.  Peygamber Efendimiz ( S.a.s ) bayramlarda sadece koyun kurban etmiştir. Bir kaç rivayete göre de daha lezzetli ve taze olacağı için daha makbul olduğunu söylemiştir. Tabii deve yada inek koyundan daha faziletli, daha makbul olsa idi onları da kurban ederdi.

Kurban Etinden Kendimiz Yiyebilir miyiz?

Bu sorunun cevabı net olarak Evet. Bu sorunun sorulma, merak edilme amacı ise Adaklık kurban ile kurban bayramında kesilen kurbanın karıştırılıyor olmasıdır. Adaklık kurbanda adak olarak kesildiği için adak sahibi kendisi hayvanın etinden, sütünden faydalanamaz.

Kurban Eti Kimlere Dağıtılmalı?

Bunun dini bir boyutu olmamakla birlikte yine de başka konulardan baz alınarak dini yönlendirmeyi kendi vicdanımızla birlikte yapmayız. Öncelikli olarak akraba/eş/dost kısmından durumu kötü olup kurban kesememiş kişiler var ise onlara, böyle biri yok ise imkanımız dahilinde ulaşabildiğimiz durumu kötü olan kişilere, böyle birinide eğer ki bulamamışsak ( sanmıyoruz.. ) kurban kesememiş kişilere ve evimize gelen misafirlere ikram edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu