Bebek ve ÇocukHastalıklar

Alt ıslatma – Altına kaçırma (Yetişkin ve Çocuk)

Alt ıslatma – Altına kaçırma

Hem büyükler hem de küçük çocuklar için gece altını ıslatma konusunda yeterince bilgi sahibi olabilirsiniz.!

Çocuklarda alt ıslatma

İlk aklınıza gelen şu olmalıdır; anne ve babasının çocukluk dönemlerinde altına kaçırma sorunları çocuklarında da aynı şekilde görülmektedir. Muhtemelen çocuğunuz gece altına kaçırma sorunu yağıyorsa sizde de aynı sorunlar yaşanmıştır.

Tedavisi konusunda hassas olunması gereken bu durum, böbrek enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları veya şeker hastalığı gibi durumlarda ortaya çıkabiliyor.

Alt ıslatma – Altına kaçırma (Yetişkin ve Çocuk)
Alt ıslatma-Altına kaçırma, yetişkinlerde ve çocuklarda alt ıslatma, altına kaçırma

Gece idrarı tutamama (farkında olmadan idrarı kaçırma) “Enuresis nocturna” en fazla şikayet alan çocuğun sağlık konuları arasındadır. Anne ve babaların bu durumlarda ilk koyduğu teşhis, çocuğun ruhsal bunalımda olduğudur. Altını ıslatmanın psikolojik durumla alakası olmayabiliyor ve 5 yaşına kadar çocuğun altına kaçırması normal olarak karşılanabilir.

Genel olarak;

Çocuklarda son 6 ay içerisinde yeniden altını ıslatmasıyla karşılaşıyorsanız, bazı sebepleri ortadan kaldırarak çocuğu eski düzenine getirebilirsiniz. Okul sorunları, boşanmalar, yeni eve yerleşim gibi ruhsal sorunlar yeniden alt ıslatma durumlarına neden olabiliyor. Ayrıca; idrar yolunda bulunan enfeksiyon ve şeler hastalıkları gibi fiziksel hastalıklarda altına kaçırma sebebi olabiliyor. Bir başka sebep ise, çok fazla içecek ve su içiyor olması ile uyku düzensizliği altına kaçırma sorunu yaşatabiliyor.

Çocuk ayda en az 2 sefer altına kaçırıyorsa, stres veya davranışsal problemler söz konusu olmayabilir. Kalıtsal nedenlerden dolayı bu durum sıkça raslananlar arasındadır.

Çocukların alt ıslatma sorunlarını ilgilendiren ENUR 1 ve ENUR 2 isimli iki gen belirlenmiştir. ENUR 1, 13. kromozomda, ENUR 2 ise 12. kromozomdadır. Bu genlere sahip olan çocukların diğerlerine göre altını ıslatma olasılığı daha yüksekyir.

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri

İdrar kesesinin kaslarında dengesizlik oluşabilir. İdrarın dışarıya bırakılmasını engelleyen kas, mesane kasılmasını yapan kasa göre daha zayıf kalabilir.

İdrar için mesane yetersizliği/küçük olabilir. Normal boyutta olan mesanenin tutabileceğinden daha fazla idrar üretimi gerçekleşebilir. Genelde yatmadan önce tüketilen çok sıvılar, başka bir hastalığın idrar söküyor olması, idrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı ile hormon dengesizliği olabilir.

Öneriler

  • Tuvalet eğitimine erken başlatmak, eğitim için en iyi yaş 2.5 yaştır. Belli aralıklarda tuvalete götürülerek uygun alana yapılması sağlanmalıdır.
  • Çocuk, anne baba boşanması yeni eve taşınması, ölüm olayları, düzen değişimleri gibi sebeplerden gece altına yapabileceğinden travma olarak nitelendirebilirsiniz. Çocuklar etkisi altında kaldıkları durumları bu şekilde göstereceğinden dolayı yaşanan ve etkileyen olaylar karşısında daha dikkat edilmelidir.
  • Çocuk küçük düşürülmemeli ve utandırılmamalıdır.
  • Cezalandırmayın, kabullendirmek etkili olmayacaktır.
  • Çocuğun kafasına altına ıslatıyorsun cümlesi sokulmadan sorunun üstesinden gelinmek için yardımcı olun.
  • Başarıları ödüllendirilerek kalıcı olunması sağlanabilir.

Şunu unutmayın, çocukların altına yapması gayet normaldir.

Yetişkinlerde altını ıslatma

Yetişkinlerde gece altını ıslatma durumu görülebilir. ADH (antidiüretik hormon) dengesizliği olabilir. Bu hormon, uykuda idrar üretimi azalmasında görevlidir. Geceleyin idrarı tutmak adına çalışır. Eğer yetişkinlerde bu hormon (ADH) üretimi gerçekleşmezse, idrar torbası dolan idrarı tutamaz be altını ıslatma sorunu yaşanmaya başlar.

Yetişkinler için bu durum doktor kontrolü gerektirir. Genel nedenleri arasına, uyku apnesi, sinirsel hastalıklar, prastat, idrar torbası kanseri gibi bazı nedenler sayılabilir.

Yetişkinlerde gece altına kaçırma nedenleri

Şeker hastalığı: Genel olarak asıl nedenler arasındadır. Şeker vücutta normal şekilde işlenemediğinden ileri seviyede idrar üretimi gerçekleşebilir. Sonuç olarak altına kaçırma ile karşılaşılması görülebilir.

İlaçlar: İdrar sükücü ilaçlar (deyüretik) yüksek tansiyon hastalarında veya kalp rahatsızlığı olan kişilere verilebilir. Alınan bu ilaçlar, idrar üretimini arttırarak torbalarda depolanmaya neden olabilir ve gece idrar tutulamaması görülebilir. Gece ilaç almak yerine gündüz kullanmak fayda sağlayabilir.

Uyku ilacı kullananlarda, ilacın alınmasının ardından derin uyku, gece idrarı dökmeye gidilmesine engel olabilir. Doktor tavsiyesi ile dozaj ve kullanımı görüşülerek devam edilmeli veya bırakılmalıdır.

İçecekler: İçeceklerden kahve ve alkol idrar üretimine katkı sağlar. Tüketilme saati uykudan en az 3 saat önce olmalıdır.

Enfeksiyon: İdrar yolu enfeksiyonları veya idrar torbasındaki yaşanan sorunlar yetişkinlerde altına kaçırmaya neden olabilir.

Stres: Stres yaşayanlar ve yoğun endişe içerisinde olanlarda görülebilir, durum ortadan kaldırılsa bile sorun devam edebilir.

Genetik yapı: Aileden gelen genetik nedenlerden dolayı kişilerin gece altına kaçırdıkları da görülmektedir.

Kaynak

  • Kaynak 1: danino.com.tr
  • Kaynak 2: multiyasam.com

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu