Bakım ve Güzellik

Aloe Vera Yüze Sürülür mü? Cilt İçin Faydalı mı? *2020

Aloe Vera Yüze Sürülür mü?

Aloe vera, cilt bakımı yapmak için kullanılan bazı bitkiler yüzü tahriş edebilir hatta cildin kararmasına bile yol açabilir ancak aloe vera jel bitkisi içeriğindeki mineraller ve vitaminler ile yüze ve cilde faydalı bir jel haline dönüştürülebilir.

Aloe vera bitkisi, bitkiyi ortadan ikiye kesip içinden jeli çıkarın ve blenderden geçirerek doğal bir jel haline getirebilirsiniz.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe vera faydaları, İçeriğindeki A, C ve E vitaminleri içe cilt için faydalı bir bileşim oluşturuyor. İçeriğindeki antioksidan vitaminler sayesinde serbest radikallerin zarar vermesinden korumaktadır. Cilte oluşabilecek hasar bu sayede önlenmiş olmaktadır. Bu vitaminleri aloe vera krem içinde de bulabilirsiniz.

Aloe vera içeriğinde;

  • B12
  • Folat
  • Kasiyum
  • Potasyum
  • Magnezyum
  • Krom
  • Sodyum
  • Bakır
  • Çinko

gibi cildinize fayda sağlayıcı vitamin ve mineraller barındırır.

Yüze sürme konusunda tereddüt yaşayanlar için zarar vermeyeceği hatta fayda sağlayacağı önerilmektedir.

Doğal nemlendirici arayanla için bitkisel nemlendirme görevini yerine getirir. Ciltte derinliklere kadar inerek pH dengesinin korunmasına veya yerine getirilmesini sağlar. Nemlendirici olarak kullanmak için yaprak kesilerek içindeki jel çıkarılıp direkt olarak sürülebilir. Yatmadan önce hergün yapabilirsiniz.

Aloe Vera Bakımı Nedir?

 

Aloe vera bakımı, sivilce ve sivilce lekelerine karşı fayda sapladığı bilinir. Sivilce lekelerine karşı kullanmak için gece yüze yaprak içinden çıkarılan jel şu uygulama ile sürülür;

1 kaşık jel içine birkaç damla limon damlatılarak karıştırılır. Geceden yüze sürülerek sabah temizlenir.

Cilt çatlakları

Aloe vera bitkisi bakımı, Kilo alıp vermeler veya gebelikten kaynaklı gibi çeşitli nedenlerden dolayı oluşan cilt çatlaklarına fayda sağlar. Çatlak olan bölgelere jel çıkarılarak sürülür ve 15 dakika sonra ılık suyla temizlenir.

Şöyle bir tarif kullanabilirsiniz;

Yarım çay bardağı kadar aloe vera jele 10 tane E vitamin kapsül ile 5 tane A vitamin kapsülü karıştırılır. Cilde iyice yedirilerek sürülür. Hergün bu bakım yapılabilir.

Hemoroid kaşıntısı

Aloe vera jeli, Kaşıntı olan bölgeye jel direk olarak sürülür ve acı vermeyecek şekilde masaj yapar gibi uygulanır. Yanma ve kaşıntıya iyi gelecektir.

Aloe Vera Jel Nasıl Kullanılır?

Aloe vera yaprağı uzunlamasına kesilerek Aloe vera jeli çıkarılır. Maske için kullanacaksanız blenderden sıvı hale getirebilirsiniz.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu