Bakım ve Güzellik

Aloe vera yüze sürülür mü, aloe vera jeli cilde faydaları

Aloe vera yüze sürülür mü, cilt için faydalı mı?

Cilt bakımı yapmak için kullanılan bazı bitkiler yüzü tahriş edebilir hatta cildin kararmasına bile yol açabilir ancak Aloe vera bitkisi içeriğindeki mineraller ve vitaminler ile yüze ve cilde faydalı bir jel haline dönüştürülebilir.

Bitkiyi ortadan ikiye kesip içinden jeli çıkarın ve blenderden geçirerek doğal bir jel haline getirebilirsiniz.

Aloe veranın faydaları bilimsel

İçeriğindeki A, C ve E vitaminleri içe cilt için faydalı bir bileşim oluşturuyor. İçeriğindeki antioksidan vitaminler sayesinde serbest radikallerin zarar vermesinden korumaktadır. Cilte oluşabilecek hasar bu sayede önlenmiş olmaktadır.

Aloe vera içeriğinde;

  • B12
  • Folat
  • Kasiyum
  • Potasyum
  • Magnezyum
  • Krom
  • Sodyum
  • Bakır
  • Çinko

gibi cildinize fayda sağlayıcı vitamin ve mineraller barındırır.

Yüze sürme konusunda tereddüt yaşayanlar için zarar vermeyeceği hatta fayda sağlayacağı önerilmektedir.

Doğal nemlendirici arayanla için bitkisel nemlendirme görevini yerine getirir. Ciltte derinliklere kadar inerek pH dengesinin korunmasına veya yerine getirilmesini sağlar. Nemlendirici olarak kullanmak için yaprak kesilerek içindeki jel çıkarılıp direkt olarak sürülebilir. Yatmadan önce hergün yapabilirsiniz.

Aloe vera sivilce için nasıl kullanılır

Aloe vera sivilceli ciltlerde kullanılabilir. Sivilce gidermede hafif sivilceler ve orta dereceli sivilceli ciltlere fayda sağladığı tesbit edilmiştir. Kullanımı ise yukarıda olduğu gibi yaprak kesilerek jeli çıkarın ve sivilcelere direk olarak temas ettirin. Sabah, öğle ve akşam olarak kullanabilirsiniz.

Sivilce maskesi isteyenler için;

Yarım kaşık jel ile aynı miktarda bal ve limon suyu ile karıştırarak sivilcelere sürün ve normal su ile 15 dakika sonra yıkayın. Sabah ve akşam uygulama yapabilirsiniz.

Aloe veranın böcek ve sinek ısırıklarına iyi geldiği yine belirtilmektedir. Anti-inflamatuar özelliği ile fayda sağlamaktadır. Yaprak içinden jel çıkarılarak ısırılan bölgeye tıpkı sivilcelerde olduğu gibi sürülebilir.

Aloe vera sivilce lekeleri

Aloe veranın sivilce ve sivilce lekelerine karşı fayda sapladığı bilinir. Sivilce lekelerine karşı kullanmak için gece yüze yaprak içinden çıkarılan jel şu uygulama ile sürülür;

1 kaşık jel içine birkaç damla limon damlatılarak karıştırılır. Geceden yüze sürülerek sabah temizlenir.

Cilt çatlakları

Kilo alıp vermeler veya gebelikten kaynaklı gibi çeşitli nedenlerden dolayı oluşan cilt çatlaklarına fayda sağlar. Çatlak olan bölgelere jel çıkarılarak sürülür ve 15 dakika sonra ılık suyla temizlenir.

Şöyle bir tarif kullanabilirsiniz;

Yarım çay bardağı kadar aloe vera jele 10 tane E vitamin kapsül ile 5 tane A vitamin kapsülü karıştırılır. Cilde iyice yedirilerek sürülür. Hergün bu bakım yapılabilir.

Hemoroid kaşıntısı

Kaşıntı olan bölgeye jel direk olarak sürülür ve acı vermeyecek şekilde masaj yapar gibi uygulanır. Yanma ve kaşıntıya iyi gelecektir.

Aloe vera jel nasıl kullanılır?

Alo vera yaprağı uzunlamasına kesilerek jeli çıkarılır. Maske için kullanacaksanız blenderden sıvı hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir