GüzellikSağlık

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe vera, Afrika'ya özgü ve üzerinde minik dikenler bulunan bir bitkidir.

Yüzyıllardır çeşitli cilt ve saç rahatsızlıkları için topikal bir tedavi olarak kullanılmıştır. İnsanların bildiği ve geri kalanının anlaşılması zor olan sadece bir avuç aloe vera faydası vardır. Aloe vera, birçok ilaç formunda yaygın olarak kullanılmaktadır ve şu anda sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırılmaktadır.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Bu blog yazısında, aloe veranın vücudunuz üzerindeki doğrudan etkilerinin neler olabileceğini ve günlük yaşamınızda nasıl faydalı olabileceğini gözden geçireceğiz. Bu, bu bitki hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir ve bu da zamanla bazı büyük aloe vera faydalarına yol açabilir. O halde lafı daha fazla uzatmadan sizlere sunuyoruz.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?
aloe vera
  1. Kolesterol Düzeylerini Düşürür

Aloe veranın insan vücudundaki kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir ve bunu yapmak için herhangi bir reçeteli ilaç almadan bile yapılabilir. Bunun başlıca nedeni, onu enzim inhibitörü olarak aktif hale getiren ve antioksidan özelliğinden dolayı vücutta kolesterol üretimine karşı çalışan bir özelliğe sahip olmasıdır. Vücutta kolesterolü parçalayan enzimlerin varlığı, arterlerde ve damarlarda çok yüksek düzeyde plak birikmesine neden olur ve bu da sonunda kalp krizi veya felce yol açar. Aloe vera bu enzimleri inhibe ettiğinden, aloe vera takviyeleri tüketerek kolesterol seviyenizi hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz. Bazı insanlar iki hafta gibi kısa bir sürede çok yüksek düzeyde kolesterol düşüşü rapor eder.

  1. Cildinizi Güzelleştirir

Mağazadan veya internetten satın alabileceğiniz güzellik ürünlerinin çoğunda, cilt için sahip olduğu faydalı özelliklerden dolayı aloe vera bulunur. Onu çeşitli nemlendiricilerde, yaşlanma karşıtı kremlerde ve çok daha fazlasında bulabilirsiniz. Aloe vera jeli, yüz bakımı yaptırmadan kiri ve yağı temizlemek ve cildinizin taze görünmesini sağlamak için gözeneklerinizin derinliklerine iner. Ayrıca yüzünüzdeki ve vücudunuzun diğer kısımlarındaki iltihaplanmayı da azaltır; bu, sivilce veya diğer iltihaplı problemleriniz varsa iyi bir şeydir. Sivilce izlerinden ve lekelerden kurtulmak istiyorsanız, biraz gliserin veya bal ile bir DIY aloe vera yüz maskesi yapmayı deneyin. Cildinizde yirmi dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.

  1. Bir Anti-inflamatuar

Aloe vera ayrıca her türlü ağrı, sızı ve hatta artrit tedavisi için harika kılan bir anti-inflamatuardır. Bu işe yarar, çünkü yapraktan çıkarılan jel, vücudunuzdaki iltihaplanmaya karşı savaşan ve yaralanma nedeniyle oluşan mevcut iltihabı engelleyebilen belirli bir kimyasal özelliğe sahiptir. Bir yaralanmanız varsa ve ağrının bir kısmını azaltmak istiyorsanız, doğrudan yaralanma bölgenize biraz aloe vera jeli sürmek iyi bir fikirdir. Şişliği azaltacak ve ağrıyı kısa sürede dindirecektir. Aloe Vera Faydaları

  1. Sindirim

Pek çok insan, sindirim sisteminde belirli yiyecekleri etkili bir şekilde parçalayamadıkları için sindirimlerinde sorun yaşarlar. Bu genellikle şişkinlik, gaz ve mide krampları gibi şeylere yol açar. Aloe vera, mide kramplarının oluşmasını önleyebilen anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle uygun sindirime yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda insanların sahip olduğu mide ekşimesi ve asit reflüsünün çoğunu hafifletmeye yardımcı olur. Aloe vera sıvı halde veya aloe vera yaprağının iç kısmını yiyerek bile alınabilir.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?
aloe vera
  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Aloe vera, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesiyle ünlüdür, bu yüzden pek çok soğuk algınlığı, grip ve ağrı kesici formülde bulunur. Sizi hastalıktan korumak için vücudunuza daha fazla antioksidan sağlamak için gerekli olan yüksek konsantrasyonda A, C ve E Vitaminleri içerir. Güçlü bir bağışıklık sistemi, enfeksiyonlarla zayıf bağışıklık sistemine sahip birinden çok daha hızlı savaşabileceğiniz anlamına gelir. Protein içeriği yüksek bir aloe vera takviyesi her zaman harikadır çünkü bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutar ve tüm yıl boyunca olması gerektiği gibi çalışır.

  1. Cilt Faydaları

Aloe vera jeli cildiniz için harikadır çünkü sağlıklı ve parlak bir cildi destekler. Aloe veranın faydaları sadece nemlendirmenin ötesine geçer çünkü birçok insan aloe vera‘yı günlük rutinlerine dahil ettiğinde cildinin görünümünde bir fark olduğunu fark etmiştir. Ayrıca bir ton jel kullanmak zorunda değilsiniz, topikal olarak uygularken sadece küçük bir miktar çok ileri gidecektir. Yüz maskesi olarak uygulayabilir ve durulamadan önce yaklaşık yarım saat bekletebilir veya dilerseniz nemlendirici krem ​​veya losyon olarak bile sürebilirsiniz.

  1. Kilo Kaybı

Kilo vermek isteyen birçok insan, en iyi kilo verme takviyelerini araştırır ve çoğu durumda aloe vera listenin başında gelir. Bunun temel nedeni, aloe veranın metabolizmanızı uyarması ve böylece vücudunuzun yağ hücrelerini verimli bir şekilde parçalayabilmesi ve onları sisteminizden doğal olarak atabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu