Faydalı Bilgiler

Alkol Promili Kaç Saatte Biter?

Alkol Promili Kaç Saatte Biter?

Promil Latince pro mille kelimesinde türemiş olmuş, binde bir anlamını taşımaktadır. Promil kelimesi 1 litre (1000 ml) kanda kaç gram alkol olduğunu ölçmek ve değerlendirmek için kullanılan bir terimdir.

Alkol promili sayesinde kişinin cinsiyeti, kilosu, boyu, ne kadar alkol aldığı, alkol üzerinden ne kadarlık bir süre geçtiği gibi özellikleri ortaya çıkarılabilmektedir. Tüm bu değişkenlere bağlı olarak kandaki alkol oranı değişiklikler gösterebilmektedir.

Ancak unutulmaması gereken konu her içkide farklı oranlarda alkol bulunduğudur. Ülkemizde alkol promili sınırı 0.5 promil olarak belirlenmiştir.

Alkol Promili Kaç Saatte Biter?

Alkol Promili Ne Kadar Sürede Vücuttan Tamamen Atılır?

Kandaki alkol promili trafiğe çıkacak sürücüler için hayati önem taşımaktadır. Alkol, trafik polisi çevirmelerinde alkol promilinin fazla olması çeşitli trafik cezalarıyla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

Alkolün vücuttan tam olarak atılma süresi alkol oranına göre farklılıklar göstermekle birlikte 48-72 saat aralığında genel olarak atılmaktadır. Alkol alınmaya başladıktan sonra 1 saat içerisinde vücuttan atılmaya başlanmaktadır.

Alkolün vücuttan atılma oranı kişiden kişiye farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak her saat yaklaşık olarak 0.1 promil alkol vücuttan atılmaktadır.

Kadın Ve Erkeklere Göre Alkol Promil Oranı

Kadınlar alkolden erkeklere oranla daha fazla etkilenmektedir. Kadınların midelerinde alcoholdehydrogenase (ADH)  oranının erkeklere göre daha düşük olması nedeniyle kadınlarda alkolün etkileri daha yoğun olarak gözlemlenebilmektedir.

Alkolün yemekle birlikte alınması durumlarında ise hem kadınlarda hem de erkeklerde alkolün kişiyi etkileme oranı daha yavaş gerçekleşmektedir. Yemekle birlikte alınan alkolde midede emilim oranı ince bağırsaktan daha yavaş olmasından dolayı etkisi daha düşük seviyede ve daha yavaş seviyede gerçekleşmektedir.

Kahve içmenin alkolün etkisini büyük oranda düşürdüğü düşünülmektedir. Ancak bu yanlış bilinen bir gerçektir. Kahvenin alkol üzerine etkisi yoktur.  Alkol alan sürücülerin hem refleksleri hem muhakeme yetenekleri hem de sürücülük becerileri azalacağından dolayı dikkatli olunması ve alkollü araç kullanılmaması gerekmektedir.

Alkollü olarak araç kullanmak kişilerin kendisine güven duygusunu büyük oranda arttırmakta ve hem kendinizi hem de diğer sürücüleri tehlikeye sokmanıza neden olmaktadır.

 

Alkolü Promili Nasıl Düşer?

Yetişkin normal bir insanda alkol saatte 7 ile 10 gr kandan temizlenmektedir.  Alkol kan düzeyi saatte 15 promil azalma göstermektedir.  Genel olarak kan konsantrasyonu saatte 13 ile 18 promil azalma göstermektedir.

Ancak kadınlar erkeklerle aynı miktarda alkol almasına karşın daha yüksek bir konsantrasyona ulaşmaktadır. Alkol oranı alındıktan sonra maksimum seviyeye ulaşmakta ve iki saatlik süre boyunca sabit düzeyde seyretmektedir.

Alkol ince bağırsaktan emilmekte, karaciğerde parçalanmaktadır.  Alkolün vücuttan atılması böbrek, idrar veya ter yolu ile geçekleşmektedir.

Ülkemizdeki alkol konsantrasyon oranı 50 promildir. Yasal alkol sınırı olan 50 promil; alkol ün bir litre kanda maksimum yarım gram alkol bulunması gerektiği anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu