Faydalı Bilgiler

Alkol Promil Kaç Saatte Azalır

Merhaba sevgili okurlar hepimizin başına gelebilecek olası durumlar için alkol promili nasıl geçer ya da nasıl azalır alkollü iken nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedeceğiz.

 

Öncelikle alkollü iken kesinlikle araba kullanmamanızı gideceğiniz yere ticari taksi ile gitmenizi öneririm.

0,50 promil vücut endeksine göre değişiklik gösterebilmekte olup normal bir insan için 2 bira demektir yada 2 duble rakı ya da 2 kadeh şarap ile 0,50 promil alkol almış olursunuz yani sınıra gelmiş olursunuz bu yaşınıza kilonuza göre ciddi değişiklikler gösterebilir bu yüzden alkol tüketirken az tüketmek ya da hiç tüketmemek sizin için iyi olacaktır.

 

Gelelim alkol promilini düşürme yollarına

Eğer büyük bir hata edip alkol promilinizin çok olmadığını düşünerek araç kullanmaya başlamış iseniz ve yolda bir trafik ekibine rastlamış iseniz aracınız çevirme noktasına yaklaşmış ise ilk markette durma şansınız varsa durun yoksa aracınızdan  inerek polise rica da bulunun komserim çok az da olsa alkol aldım rica etsem promili bi su içsem öyle ölçseniz olur mu deyin en yakın da ki markete gidin en 1,5 litre su alın ve hepsini için bu promilinizi biraz da olsa azaltmaya yarayacaktır bunun yanı sıra eğer alkolü almış araba kullanmak zorunda kalacaksanız lavaboya gidin elinizi yüzünüzü güzelce yıkayın hatta duş alma imkanınız var ise eğer soğuk su ile duş alın ki soğuk su beyninize uyarı verebilsin. Evdeyseniz ya da bir mekanda iseniz bol bol yeşillik tüketin maydonoz marul gibi yeşilliklerden bol bol tüketin.

 

Eğer araç kullanmadan başka bir vasıta ile gitme imkanınız varsa yada bulunduğunuz yerde alkol almayan ehliyetli ehliyetsiz birisi bulunuyorsa ondan rica edin sizi gideceğiniz yere kadar bırakmasını isteyin. Unutmayın ki hiç bir şey sizin canınızdan yahut yolda karşılaşabileceğiniz ve en küçük hatanızla karşıdaki kişiye büyük zararlar açabileceğiniz hatta ölümü ile sonuçlanabilecek kişinin canında önemli değildir. Paranız gidebilir, işiniz aksayabilir, birşeylerden hep eksik kalabilirsiniz ancak canınızı riske atmayın. Kimsenin canını riske atmayın alkol tüketebilirsin gayet normal birşey abartmamak şartıyla evinizde, misafirlikte, mekanda ya da başka bir yerde tüketin ama araç kullanmamaya özen gösterin bu hem siz için hem sevdikleriniz için hem de hiç tanımadığın riske atacağınız kişiler için çok daha iyi olacaktır.

 

Alkollü araç kullanmanın cezası  eğer 1 promil ve üzerinde ise hakkınızda mahkeme açılır

ilk yakalanmada 1000 tl ceza ve  6ay ehliyete el konulur

2.defa yakalanırsanız 1256 para cezası ve ehliyetinize iki yıl el koyulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu