Bakım ve Güzellik

Alın ve burundaki siyah nokta temizleme evde, siyah nokta nasıl sıkılır

Alındaki siyah noktalar ve burundaki siyah noktalardan kurtulma

Siyah noktaların yüz kısmında en fazla görüldüğü alanlar burun çevresi ve alın kısmıdır. Cilt üzerindeki siyah noktalar ile sivilce oluşumunun ölü hücre, yağ ve bakterilerin yaptıkları takıma sonucu oluştuğu bilinir. Cilte oluşan bu siyah noktarı evde temizlemek için bilinçsizce davranısanız iz bırakabilirsiniz. İz bırakmadan siyah noktalardan kurtulmak için bu yazımızda bilgiler verdik.

Önemli: İz bırakmadan siyah noktaları çıkarmak için cildiye uzmanından yardım istemek en doğru seçenektir.

Evde siyah noktalar nasıl çıkarılır?

Alın, burun ve yüz çevresi siyah noktaları iz bırakmadan almak için evde kendiniz sıkıp çıkarabilirsiniz. İşleme başlamadan önce cilt iyice yıkanıp kurulanmalıdır.

Siyah noktaları şöyle temizleyin;

Bir tencere içerisine su koyun ve kaynatın. Yüzünüzü tencere buharına eğerek kafanızı havluyla kapayıp buharın sadece yüzünüze gelmesini sağlayın. Bunun amacı siyah noktaların ve cilt üzeri gözenekleri açmaktır. Siyah noktalar böylece gevşeyerek daha kolay çıkarılması sağlanır. Siyah noktaları sıkma esnasında cildi zorlamamaya ve tahriş etmemeye dikkat edin. Yoksa cildinizde tırnaklarınız iz bırakabilir.

Ayrıca siyah noktalardan kurtulmak için şunları yapabilirsiniz;

Siyah nokta çıkarma aleti

Elle siyah noktaları evde çıkarmak ve cildi temizlemek yerine siyah nokta çıkarıcı aletler vardır. Bunları internettende satın alabilirsiniz. Uygulamayı banyo sonrasına bırakmak daha basit şekilde çıkarılmasına yardımcıdır. Banyo değilde yukarıda anlattığımız gibi buhar teması ile aynı şekilde cildi yumuşatır gözenekleri açarsanız siyah nokta çıkarma aleti çok daha basit şekilde temizleyecektir.

Siyah nokta çıkarma bantları

Alın, burun gibi yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için siyah nokta çıkarma bantları yine iz bırakmayan yöntemler arasındadır. Kozmetik ürün satan yerlerde ve internet üzerinden satın alabilirsiniz. Bantları cildi yumuşatarak kullanırsanız daha rahat noktalar çıkar.

Siyah nokta temizleme işlemini tamamladıktan sonra yüzünüzü yıkayıp temiz bir havluyla kurulayın. Önerilen antibakteriyen krem veya cilt toniği kullanarak işlemi tamamlayın. Cildiye doktorunun önereceği kremler sayesinde tekrarlayan siyah noktalar ve enfeksiyon kapma riskine karşıda faydalıdır.

Siyah nokta çıkarma peeling

Sağlık kuruluşları aracılığı ile cilt peelingleri alarak siyah nokta oluşumuna veya tekrar etmemesi için ara sıra cildinize uygulayabilirsiniz. Peelingin özelliği cildi ölü hücrelerden temizleyerek tıkanmaya neden olan ölü hücre, yağ ve kirleri temizlemesidir. Bu sayede siyah nokta oluşma riski daha aza inecektir.

Siyah nokta için maske

Kil maskeleri kullanarak haftalık cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Siyah noktaları önlemek için kil kullanın.

Siyah nokta kremleri

Bu kremler doktor onayı ile alınır veya doktor tarafından reçete edilirse daha sağlıklı olacaktır. Kremlerdeki içerikler ise şunlardır;

  • Benzoil peroksit,
  • Salisilik asit,
  • Retinoidler
  • Azelaik asit

içeriğinde yukarıdaki maddeler bulunuyorsa siyah nokta oluşmaması için fayda görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir