Doğal Tedaviler

Alıç çayı yan etkileri, alıç çayı kullananlar, alıç çayı nasıl demlenir, Alıç çayı faydaları

Alıç çayı ve meyvesinin faydaları, alış çayı ve yaprakları

Alıç yaprağının faydaları Ahmet Maranki ve Alıç çayı İbrahim Saraçoğlu tariflerinden de faydalanbileceğiniz gibi aşağıda faydaları hakkında bilgiler alabilirsiniz. Alıç yaprağı ve çiçeğinin kullanıldığı hastalıklar hakkında detaylı bilgiye bu yazımızdan erişebilirsiniz.

Alıç aynı zamanda halk içinde yemişen olarak da bilinir. Ormada ve kırlarda kiraz büyüklüğünde meyveleri kırmızı ve sarı olur. Hem meyve olarak yenir hem de çay olarak içilebilir.

Alıç çayı faydaları nelerdir?

1- Alıç strese faydalı

Yapılan araştırmalara göre alıç meyvesiyle tohumları içerisindeki bileşiklerin sakinleştirici etkisi olduğu belirlenmiştir. Yapılan araştırmalarda 10mg ile 100 mg arası kullanılan dozda ekstraktların merkezi sinir sistemine afyon gibi yatıştırma etkisi verdiği aynı zamanda endişe ve kaygıları azalttığı ağrıları hafifletici özelliği olduğu belirlenmiştir. Yine aynı araştırmalar stres, uyku gibi sorunları gidermede fayda sağladığı anlaşılmıştır.

2- Alıç tansiyona faydalı

Hafif yüksek tansiyona sahip olan hastalarda tansiyon düşürücü özelliği keşfedilmiştir. Tansiyonu olan şeker hastalarının da tansiyon dengelemede faydalı olduğu belirtilmektedir.

3- Alıç kolestrole faydalı

İyi kolestrolü arttırarak kötü kolestrolü düşürme özelliğindedir. Alış içerisinde bulunan flavonoidler kalp, göğüs ağrıları ve kalp damar gibi sorunlarda tedaviye yardımcıdır.

4- Alıç zayıflama

Alıç meyvesinin yağ yakma ve metabolizma hızlandırma özelliği vardır. Kalori yakmak için alıç fayda sağlar ve zayıflamanıza yardımcıdır.

5- Alıç bağışıklık sistemine fayda sağlar

Antioksidan özelliği ile serbest radikallere karşı savaşır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastanın kısa sürede ayağa kalmakmasına yardım eder.

6- Alıç uyku sorunlarına iyi gelir

Sinir sitemine olan etkisi ile rahatlama ve doğal olarak rahat uyku için doktorlar tarafından da tavsiye edilen bir meyvedir.

Yine meyvenin koroner damarları genişleterek kan dolaşımına fayda sağlar. Kan ile beslenen hücrelerin enerji artışına etki eder.

Alıçın zararları

Alıç veyvesi yedikten sonra eğer şunlar oluşuyorsa yan etki göstermiş olabilir.

  • Baş ağrısı
  • Bulantı
  • Baş dönmesi
  • Bağırsak kanaması
  • Terleme
  • Cilt sorunları
  • Halsizlik
  • Mide sorunları
  • Kalp çarpıntısı

Çok tüketimlerde göstereceği etkiler arasında olabilir. Eğer çayını veya meyvesini normalin üzerinde tüketirseniz yukarıdaki etkiler kendini gösterebilir.

Alıç çayı nasıl yapılır, alıç çay tarifi

Çay olarak tüketmek istenler için çayı şu şekilde demlemelisiniz.

1 bardak kaynatılmış suyun içerisine yarım kaşık kurutulmuş alıç meyvesi atılarak 5 dakika kadar demlenir. Günde 1-2 bardak üzerine çıkmayın.

Not: Alıç çayı demlerken su ile beraber alıçı kaynatmayın. Kaynamış suya atın ve üzerini bez ile kapatarak demleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu