Ana sayfa » Sağlık » Alerjiler: Mandalina, greyfurt, portakal, limon alerjisi, kızarıklık ve kaşıntı

Alerjiler: Mandalina, greyfurt, portakal, limon alerjisi, kızarıklık ve kaşıntı

Mandalina, greyfurt, portakal, limon alerjisi belirtileri, tedavisi, nasıl geçer?

Alerjiler arasında bebekler ve çocuklar dahil mandalina, greyfurt, portakal, limona karşı vücut bir tepkis gösterebilir. Vücudun bu meyvelere karşı çeşitli belirtiler gösterdiği bu tepkiye alerji denir. Bu meyvelerin içerisinde bulunan profilins içimli protein vüvut tarafından tehlike olarak görülür. Normalde bilgisayarınıza bir yazılım koyarsınız ve bu yazılımın güvenilirliğinden emin olursunuz anca yüklü antivirüs programınız bu yazılımı tehlikeli olarak algılar ve uyarı verir. Tıpkı aynı şekilde vücutta uyarı alır. Alınan bu protein vücutta savaş çıkarır. Meyvelere dokunmakla, meyve suyu içmekle veya yemekle hemen her şekilde alerji oluşabilir.

Meyve alerjisi nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Mandalina, greyfurt, portakal, limon yediğinizde veya suyunu içtiğinizde şu belirtiler oluşabilir;

 1. Ağız, burun veya göz çevresi kızarıklığı veya kaşıntı
 2. Cildinizde kuruma
 3. Diliniz şişebilir veya dudakta şişme görülebilir
 4. Gözleriniz sulanabilir
 5. Ağzınızda veya yüzünüzde karıncalanma
 6. İshal, mide bulantısı veya karın ağrısı olabilir. Kusabilirsiniz.
 7. Yutkunamayabilirsiniz veya karın krampları olabilir.
 8. Ağız tadınız bozulabilir (matalik), başınız dönebilir.
 9. Cildinizde şişme olabilir, kaşınma, egzama çıkabilir.
 10. Burun tıkanıklığı veya burun akması olabilir.
 11. Hapşırma, öksürme, nefes alma zorluğu gibi belirtiler olabilir.
 12. Hatta bayılabilir veya sersemleyebilirsiniz. (Muhtemelen tansiyonun düştü dersiniz)Eğer alerjiniz kuvvetliyse göğüs bölgesi sorunları, nefes alma zorluğu, baş dönmesi gibi ağır belirtiler orataya çıkar. Bu duruma Anafilaksi denir. Anafilaksi oluştuğunda doktor epinefrin uygulanır.

Alerji teşhisi nasıl konulur?

Hastanelerde alerjiler için bölüm bulunur. Bu bölümde yapılacak olan alerji testi ile tanı konulur. Bu testler; deri prick testi ile immünoglobulin E (IgE) kan testidir. Kolayca belirlenebilir. Hangi meyveye karşı alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız meyve yiyerek test etmek yerine özel bir hastenede test yaptırarak hangi içeriklerin size alerji yaptığını öğrenebilirsiniz.

Alerji nasıl geçer, alerji tedavisi nasıl yapılır?

Mandalina, greyfurt, portakal, limon alerjisiyseniz alerjinin geçmesi için ialç yoktur. Bu besin kaynakları içinde hangisine karşı alerjiniz varsa onu yemeyecek/içmeyeceksiniz. Alerji belirtileri tedavisinde ise antihistaminik ilaçlar kullanılabilir. Ciltteki alerjik durumlarda hidrokortizon kremler sürülebilir. Doktorunuz size en uygun olanını önerecektir.

] }
Henüz Yorum Yok