Sağlık

Alerjik öksürük belirtileri ve tedavisi, sürekli öksürüğe ne iyi gelir, alerjik öksürük için şifalı bitkiler

Alerjik öksürük nedenleri ve tedavisi

Alerjik öksürük; alerjen maddelere bağlı olarak kişinin sürekli öksürmesine denir. Hastalık olarak nitelendirilebileceği gibi kişinin aynı zamanda neye karşı alerjisinin olduğununda tesbitinde önemlidir. Tanı konulduktan sonra tedavisine başlanarak kişi rahatlayabilir. Sorunun giderilmesine yardımcı olmak adına alerji uzmanı tarafından kontrol edilerek ilaç kullanmak çözümün en kolay yoludur.

Alerjik öksürük neden olurAlerjik öksürük sebepleri nelerdir?

Alerjik öksürük, solunum yollarında oluşan bir tahriş sonucu kendini gösterir. Alerjik maddelerin nefes yoluyla alınmasıyla veya vücuda başka bir şekilde girmesiyle vücut öksürükle bu maddeyi dışarıya atmak için çaba gösterdiğinden öksürmeler başlar.

Solunum yolunda bir parçacık kaldığında mukus üretimi gerçekleşerek tahrişe sebep olabilir. Öksürükle nefes yollarını temizleyerek kanalların açık kalmasını sağlamak adına doğal bir tepkidir. Alerjisi olan bazı insanlarda (özellikle bahar alerjisi) burunun hemen arkasında sızlama şeklinde bir durum meydana gelerek öksürüğün hem şiddetlenmesi hem de uzun sürmesine neden olabilir.

Kronik öksürükler bir sorun olduğuna işaret eder. Alerjik bir madde yüzünden, astım ya da nefes yollarındaki bir başka sebepten dolayı oluşmuş olabilir. Yine Reflü öksürüğe bir başka sebeptir. Çeşitli şekillerde oluşan bu öksürükler;

  • Kuru öksürük
  • Boğazı temizleme öksürüğü
  • Derinden gelen öksürük
  • Balgamlı öksürük
  • Hırıltılı öksürük

şeklinde olabilir. Bir rahatsızlık olabileceği gibi aynı zamanda nefes yolunda kalan bir parça yüzünden de olabilir. Rahatsızlanan kişi kronik enflamasyon yüzünden göğüs bölgesinde sertleşme görebilir.

Alerjik öksürük nasıl tedavi edilir?

Bir doktor tarafından alerjik maddeler için test yaptırmak Alerjik öksürük tanısı koymakta etkili bir yoldur. Yine doktorun geçmişe ve anlatılanlardan yola çıkarak durumun teşhisini koyabilir. Yoğun yaşanan durumlar varsa doktor ilaç vererek önüne geçecek hastayı rahatlatıcı ilaçları reçete edecektir. Eğer bu basit yollar çözüme gitmiyorsa doktor anti-enflamatuar ilaçlar ve detaylı testler istenebilir.

Boğazda öksürük kaynaklı yaraları önlemek adına yumuşatmak için pastil kullanılabilir. Alerji ilaçları kullanıldığında öksürük nöbetlerinde azalma görülür. Doktor onayı olmadan veya hastalığın teşhisi konulmadan ilaç kullanmak daha büyük sorunlar doğurabilir.

Alerjik öksürük için doğal tedavi yöntemleri

Evde tedavi için şunlar yapılabilir;

  1. Sıvı tüketimini çoğaltarak mukusun azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Meyve suları, bitkisel çaylar ve su tüketmek mukusların gevşemesi ve öksürüğün azalmasına yardım edecektir.
  2. Limon suyu içerisine biraz bal katarak evde öksürük şurubu yapabilirsiniz. Yoğun öksürüklerde fayda sağlayacaktır.
  3. Ihlamur çayı içmek boğazınızı yumuşatmak için çok fayda sağlar.
  4. Yastık biraz daha yüksek tutulabilir, oda içerisinde buhar makinesi çalıştırılabilir. Gece öksürüklerine karşı fayda sağlar.
  5. Alerjik olduğunuz maddeler varsa uzak durmalısınız.

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu