Hastalıklar

Albüminüri – Hastalık

Albüminüri

Albümin karaciğerde sentezlenen bir plazma proteini olup, albümin çok önemli fonksiyonları, kan sabitinin kaplayarak en önemli olarak fonksiyonu vardır, albümin kolloid basınç veya kanın osmotik basıncının sorumludur.

Albüminüri – Hastalık
Albümin, böbreklerde bozukluğun bir işaretçisi olan bu durum aslında erken uyarı veren bir mekanizmadır. Tahlil sonuçları ile ortaya çıkan bu durumun böbreklerde oluşabilecek sorunların önüne geçilmesindeki rolü büyüktür.

Albüminüri: Kanda bir bileşen olan albümin miktarının çoğalmasıdır. İdrarda bulanıklık, dönem dönem kanlı olması ve sancılı şekilde çıkarılıyor olması böbreklerde iltihap oluşumunu gösterir. Ayaklarda şişme veya şişlik olan bölgelere parmak ile basıldığında iz oluşur ve hemen kaybolmaz. Albüminüri şüphesine idrarı cam huni ile pamuk aracılığı ile süzülür. Deney tüpüne konulan idar içine koyu tuzlu su ilavesi yapılır ve çalkalayarak üst kısmı ısıtılır. Isıtılan bölümde bulanıklık olmazsa sorun yok demektir.

Asit ilavesi yapılarak tekrar ısıtılır. Isındığında bulanıklı meydana gelirse, bir damla asetik asit içine konulur. Bulanıklık terar giderse, yirmide bir sulu nitrat asidi (HNO3) damlatılıp ısıtılır. Bulanıklık oluşrusa, aseto-solübl albümin bulunduğu ortaya çıkar. Bulanmadığı durum ise önceki oluşan bulanıklığın fosfat olduğu belirlenmiş olur. Eğer asetik asit konulduktan sonra bulanıklık giderilmezse albümin olduğu anlaşılır.


Sorun olmayan kişilerin idrarlarında, başka nedenlerden dolayı albümin bulunabilir. Albümin çıkması durumunda böbreklerin kontrolden geçirilmesi gerekecektir. İdrarda silendir ile kan serumunda üre araştırılır. Ateşli olan hastaların sadece süt ile idrar sökebilen süt içmelidir. Tuz ile fazla miktarda su hastaya verilmez. Böbreklerin yorulmaması açısından önemlidir. Ayaklarda oluşan şimeler geçmeden ateş seviyesi düşmeden yemek yedirilmez. Durum ortadan kaldırılınca günde 1LT süt, sonrasında muhallebi ve tuz olmayan ekmek yenir. Sonra ise patateş haşlaması ve sütlaç takviyesi yapılır.

Kısa bilgi

Albüminürinin diğer adı “aktutma” dır. Yapılan idrar tahlileri sonucu idrarın normalde kan bileşeni olan albüminin seviyesinin fazlalığı ile meydana gelir. Vücut dokularının önemli parçacıklarından biri olan albümin kan içinde önemli görev üstlenir. Sıcak ortamda pıhtılaşma ve suda bölünebilen, saydan bir görüntüsü olan vücutta kan damarları aracılığı ile dolaşım sağlar.

Albüminde aminoasitler bulunur ve dolaşımda böbreklere kadar gider. Böbreklerden tekrar dolaşım sistemine gidişini ise böbrekler sağlar. Albümin dışındaki diğer sıvılar böbreklerin aracılığı ile dışarı atılır, albümin geri dolaşım sistemine gider. Buöbreklerde oluşan sorun nedeni ile geriye dönmemesi durumunda idrar ile birlikte dılarıya atılır ve “Albüminüri” ortaya çıkar. İdrardaki protein kaçağıdır diyebiliriz.

Nedenleri

Böbreklerde bozukluğun bir işaretçisi olan bu durum aslında erken uyarı veren bir mekanizmadır. Tahlil sonuçları ile ortaya çıkan bu durumun böbreklerde oluşabilecek sorunların önüne geçilmesindeki rolü büyüktür.

Böbreklerin bozulması ile birlikte;

  • Aşırı yorgunluk,
  • İlaçların sonucu,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Anemik vakalar,
  • Zehirlenme,
  • Sistik rahatsılıkları,

gib durumlarda idrarda Albümine rastlamak mümkündür.

Kaynak

  • Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu