Sağlık

Akupunktur baş ağrısı yaparmı, Akupunktur mide bulantısı yaparmı

Akupunktur tedavisi sonrası oluşan yan etkiler

Akupunktur; insan vücuduna ince iğnelerin sokulması ile uyarı elde edilen tedavi biçimidir. Tıp uzmanlarının bazıları uygulanan bu yöntemi tedavide başarılı olduğuna dair kabul etmiştir. İğne batırılarak yapılan bu uygulama sonrasında ise yan etkiler olabilir. Yan etki denildiğinde ilk akla gelenler; mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizliktir. Akupunktur sonrası yan etki oluşturğunda en çok karşılaşılan belirtiler şunlardır.

Akupunktur yan etkileri

Akupunktur sonrası yorgun düşme

Yorgunluk olası bir durumdur çok endişelenilecek bir durum değildir. Uyagulamanın ardından dinlenilmesi gereksinimi bu yüzdendir. Tabi her şeyin bir sınırı var. Uygulama sonrasında üzerinize çöken bu yorgunluk sizi yaşam standardı dışına itiyor ve 1-2 günden fazla yorgun kaldıysanız doktor kontrolüne gitmeniz gerekecektir.

Akupunktur sonrası ağrı ve acılar

Sonuçta vücuda iğneler batırılıyor ve iğnelerin çıkarılmasının ardından ağrı ya da bölgede sancı olabilir. Elde ve ayakta oluşan bu ağrılar 1 günün sonunda azalmaya başlayacaktır. Ciddi rahatsızlıklarda ise bu ağrıların geçmesi 2-3 günü bulabilir. Daha fazla ağrılar için doktora görünmelisiniz.

Akupunktur sonrası yara çıkması

Ağırlar daha fazla görülürken yaraların çıktığı çok fazla görülmez. İğnelerin batırıldığı yerlerde kan toplanması sonucu belirir. Oluşan bu yaraların iyileşme süreci biraz uzayabilir. Ortalama 3-4 gün sonra geçecektir.

Akupunktur kaslarda seğirme

Hem iğne batırılması anında hem de iğneler alındıktan sonra böyle bir durumla (kas seğirmesi) karşılaşabilirsiniz. İğnelerin batırıldığı alanlardaki kasa temas edilmesi sonucu ortaya çıkar. İğnelerin batırılmadığı alanların dışında ise nadir olarak görülebilir.

Akupunktur sonrası baş dönmesi

Eğer karnınız açken akupunktur yaptırırsanız başınız dönebilir. Akupunkturun tamamlanmasıyla ani kalkış yaparsanız yine başınız dönebilir. Çok nadir olsa bile tedavi sonrasında bayılma durumu da olabilir. Başınızın dönmesiyle karşılaşırsanız sorun 1-2 saat sonra kendiliğinden düzelecektir.

Belirgin yan etki;

Uygulamanın ardından normalde olan şikayetin daha fazlalaştığını belirten hastalarda mevcuttur. Normalde hastayı rahatsız etmeyen şeyler uygulamadan sonra tam tersi olarak rahatsız etmeye başlayabilir. Çok fazla görülmese de olduğu durumlar mevcuttur.

Şunlarda oluşabilir;

  • Kanama/hematom
  • İnflamasyon
  • Semptomlarda şiddetlenme
  • Parestezi, sinir hasarı
  • Yorgunluk hissi, bitkin kalma
  • Tinnitus
  • İğnelerin unutulmuş olanları

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu